Zencefilin mucizevi yararları…Denemeden anlaşılmıyor

Zencefil dendiğinde akıllara gelen ilk şey, tadıyla tercih edilesi bir besin olmasa da birçok hastalığa iyi gelmesidir. Enfeksiyon, mide bulantısı, çeşitli ağrılar ve daha bir sürü rahatsızlığa iyi gelen zencefil hakkında sizler için ufak bir derleme yaptık.

ZENCEFİLİN FAYDALARI NELERDİR?

1- Mide bulantısını giderir

Zencefilin mideyi rahatlattığı, mide bulantısını ve deniz/taşıt tutması sorununu geçirir. Zencefil, yüzde 40 oranındaki hazımsızlığı ve mide şişkinliğini giderdiği araştırmalarla kanıtlanmıştır. Aynı zamanda zencefil midede oluşan şişkinliği de geçirmektedir. 1980 yılından bu yana zencefilin reflü ve ülser gibi mide sorunlarını rahatlattığı savunulmaktadır. Hamilelik ve kemoterapi yüzünden oluşan mide bulantısı ve kusmaya da iyi geldiği görüşmüştür.

2-Sindirim sistemindeki bağırsakların dostudur

Zencefil, bağırsaklarda olan gazı söktürmektedir. Bağırsaklardaki düz kasları rahatlatır, yiyeceklerin bağırsaklarda kolayca hareket etmesini kolaylaştırarak kabızlığı önlemektedir. Aynı zamanda ishali önler ve bağırsak bozuklarını yok eder.

3- Ağrıları geçirici özelliği vardır

Sinir uçlarında uyarı alabilen özelleşmiş hücreleri etki ederek ağrı kesici özelliği olduğu tespit edilmiştir. Doğrudan ağrıyı kesici ve ağrıya sebep olan iltihaplanmaları azalttığı gözlemlenmiştir. Artrit (eklem yangısı) üzerinde olumlu etki oluşturduğu, yapılan araştırmalarda ayakta diz ağrısını hafiflettiği ve osteoartritte etkili olduğu kanıtlanmıştır. Zencefil, kadınların regl döneminde meydana gelen ağrılarını hafifletmeye yardımcıdır. Yapılan araştırmalar da bu sonucu doğrular niteliktedir. Zencefilin bu etkisini tespit etmek için yapılan bir araştırmada 150 kadına regl döneminin ilk 3 gününde 1 gram zencefil verildi. Çıkan sonuç ağrı kesici ilaçların etkisi karşılaştırıldığı zaman aynı etkiyi gösterdiği saptanmıştır. Bu sebeple doğal bir ilaç olan zencefilin regl döneminde kullanılması önerilir. Genellikle sporcularda spazm ve kramp şeklinde oluşan kas ağrılarına iyi gelir. Bunun için günde 2 gram zencefil tüketilmesinin bu sorunu azalttığı araştırmalarla kanıtlanmıştır.

4- Zencefil kalbe ve solunum yollarına iyi gelir

Zencefili düzenli tüketildiğinde kalp krizi ve inme riskini azalttığı gözlemlenmiştir. LDL kolesterol azaltıcı özelliği bulunmaktadır. Aynı zamanda zencefil nefes darlığını olumlu yönde etkiler.

5- Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir

Zencefil, vücut ısısını attırdığı için özellikle kış aylarında kullanıldığında, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Sizi grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklardan korumaktadır. Bu tür rahatsızlıkları atlatmak için terlemek gerektiğinden, zencefilin vücut ısısını arttırması hastalıkları atlatmanıza yardımcı olacaktır.

6- Kanserle savaşır

Kanser vücuttaki serbest radikaller sebebiyle meydana gelir. Serbest radikallerin oluşumunu da antioksidanlar düzenlemektedir. Zencefil, içerdiği gingerol maddesiyle kanserle savaşır. En önemli etkisini kolon kanserinde gösteren zencefil, ayrıca pankreas, meme ve yumurtalık kanserinde etkili olduğu anlaşılmıştır

7- Kolesterolün düşmesine yardımcı olur

Yapılan bir araştırmada 45 gün boyunca deneklere günde 3 gram zencefil verilerek, kolesterol seviyelerinde önemli düşüşler olduğu görülmüştür. Kolesterol düşürücü ilaçlar yerine doğal bir ilaç olan zencefilin tüketilmesi sağlık açısından daha yararlı olacaktır.

8- Zencefil, enfeksiyonlara karşı etkilidir

Zencefil bağışıklık sistemi dostu olarak enfeksiyonlara karşı savaşır ve bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Mantar enfeksiyonlarına karşı en etkili bitki olduğu ispatlanmıştır. Antiseptik etkisiyle mide ve bağırsak enfeksiyonlarına, hatta gıda zehirlenmelerine iyi gelmektedir.

9-Alzheimer oluşumunu azaltır

Yapılan araştırmalarda zencefilin içinde bulunan antioksidanlar ve biyoaktif bileşenler sebebiyle beyinde meydana gelebilecek inflamasyonları en aza indirdiği ve böylece Alzheimer gibi sorunların oluşumunu azalttığı anlaşılmıştır. Düzenli zencefil kullanımı, beyin fonksiyonlarının canlı kalmasını sağlar. Bu sayede ileride karşılaşılabilecek Alzheimer hastalığı riski azaltılabilir.

10- Saç bakımı için zencefil kullanılabilir

Saçların köklerini güçlendirerek parlak görünmesine yardımcı olan zencefil, kepek oluşumunu da engeller. Bunu yapabilmek için zeytinyağı ile 2 yemek kaşığı zencefili karıştırmanız ve bu karışımı saç diplerinize uygulamanız gerekmektedir. 30 dakika sonra saçlarınızı durulayarak güçlü saçlara kavuşun.

11- Zencefilin afrodizyak etkisi bulunmaktadır

Vücut ısısını yükselten zencefil, kalp atış hızını arttırır. Böylece cinsel ilişki sırasında sinirlerinizin duyarlılığını çoğaltır. Üreme organları için yararlı olan zencefil, doğurganlık oranını da artırdığı bilinmektedir.

12- Zencefil kürü selülite karşı bir çözümdür

Zencefil metabolizmayı hızlandırdığı için selülite karşı çözümdür. Bunun için 17 gram zencefil suyu ve 1 yemek kaşığı rendelenmiş zencefili karıştırarak, o karışıma 1 – 1.5 bardak deniz tuzu eklemek ve selülitli bölgeye uygulayarak süngerle ovmanız gerekmektedir.

13- Bunlardan farklı olarak zencefil,

B3, B6, kalsiyum, fosfor, sodyum, potasyum, magnezyum mineralleri; lizin, treonin, triptofan, valin ve fenilanin gibi amino asitleri içermektedir.

14- Kanın norma dolaşımının korunmasına yardımcı olur

İçerisindeki krom, çinko ve magnezyum sayesinde aşırı terleme, ateş ve titremeyi engellemektedir.

15- Antienflamatuar etkisiyle ağrı ve iltihaplar üzerinde azaltıcı etkisi bulunmaktadır.

16- Antibakteriyel özelliğiyle mikropları öldürmeye yarar.

17- Düşük glisemik dizilimi sebebiyle kan şekerini ve insülin seviyesini dengeleyerek, insülin direncini düşürmektedir. Şeker hastalarının zencefili günlük öğünlerinin arasına katmaları önerilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir