ZAYIFLAMA HAPLARI UYARISINI DİKKATE ALIN

zayiflama-haplari

Eczacılardan ‘zayıflama hapı’ uyarısı

 

Türk Eczacıları Birliği (TEB) Genel Sekreteri Harun Kızılay, bilinçsizce kullanılan zayıflama haplarının ölüme neden olabileceğine dikkati çekerek, ‘İnternetten ya da merdiven altı diye tabir edilen yerlerden zayıflama ürünleri almayın, canınızdan olmayın’ uyarısında bulundu.

Kızılay, yaptığı yazılı açıklamada, ‘Isparta’nın Yalvaç ilçesinde üniversite öğrencisi Yeşim Kılıç’ın zayıflamak için kullandığı ilaçlar nedeniyle yaşamını yitirdiği’ haberinden duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Bugüne kadar bu konuda uyarılarda bulunduklarını, ancak önlemler zamanında alınmadığı için üzücü ölüm haberleri almaya devam ettiklerini ifade eden Kızılay, ‘Daha fazla can kaybı yaşanmadan bir kez daha tekrar vurgulamak isteriz ki, internetten ya da merdiven altı diye tabir edilen yerlerden zayıflama ürünleri almayın, canınızdan olmayın’ uyarısında bulundu.

‘Mayın gibi’

İlaç kapsamında olmadığı için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılan ve halk arasında ‘biber hapı’ olarak bilinen bitkisel zayıflama ürünlerinin nerede, ne zaman ve nasıl patlayacağı belli olmayan birer ‘sağlık mayını’ gibi olduğunu belirten Kızılay, bu tür ürünlerin doktor bilgisi dışında kullanılmasının vücudun bazı organlarında ciddi hasarlar oluşturduğunu, hatta ölüme yol açtığını bildirdi.

Zayıflama ürünlerinin mutlaka doktor tavsiyesi ve eczacı danışmanlığında kullanılması gerektiğini kaydeden Kızılay, ‘Hayatımızı ve sağlığımızı riske atmamak için bu tür ürünlerin ruhsatlandırılması ve denetimi Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından değil Sağlık Bakanlığı tarafından yapılmalıdır’ ifadesini kullandı.

 

Stargazetesi

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir