DÜNYAMIZIN BAŞINA BÜYÜK BELA: ZARARLI GAZLAR

dnya

Teknolojinin Çevreye Etkileri.

Dünya atmosferini karbon dioksit gazından binlerce kat daha fazla ısıtma potansiyeli bulunan gazın, düşünüldüğünden 4 kat daha yaygın olduğu ortaya çıktı.NASA destekli bir ölçüm ağını kullanan araştırmacılar, 2006 yılında atmosferdeki nitrojen triflorid (NF3) gazı miktarının daha önce düşünüldüğü gibi 1200 ton değil, 4200 ton olduğunu buldular. Gazın atmosferdeki miktarının 2008 yılı için 5400 ton olduğu ve her yıl bu miktarın yaklaşık %11 oranında arttığı belirtiliyor.

Küresel ısınmaya katkısı karbon dioksit gazından 17.000 kat daha fazla olan nitrojen triflorid gazının en önemli kaynağı sıvı kristal (LCD) düz ekranlar ve elektronik mikro devreler. Bu bileşenlerin eskiden çok yaygın kullanılmıyor olması nedeniyle, 1997 yılında imzalanan Kyoto Protokolü kapsamında emisyonları izlenmesi gereken gazlar arasında nitrojen triflorid yer almıyor. Ancak, bu gaz hem en iyi bilinen sera gazı olan karbon dioksitten daha etkili hem de atmosferde kalma süresi karbon dioksitten 5 kat daha fazla.

Şimdilik yapılan tek şey, yalnızca nitrojen triflorid gazı salımı verilerinin toplanması. Ancak, önümüzdeki yıllarda Kyoto Protokolü’ne alternatif olarak hazırlanacak yeni protokolde, izlenmesi gereken gazlar listesinde yerini alacağı düşünülüyor. Dahası, bunun gerçekleşmesi için, iklim bilimciler ve çevreciler ellerinden geleni yapacaklar gibi görünüyor. Bu hareketin LCD ekran üreticilerinin canını ne kadar yakacağıysa henüz belirsiz.

 

dsc.discovery.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir