Yürürken dikkat edilmesi gerekenler neler?

Yürüyüş sağlığımız için faydalı olduğunu söylemeyen bir uzman nerdeyse yok. Peki yürüyüş yaparken dikkat edilmesi gerekenler neler.  Spor danışmanı Ebru Karaduman, form tutmak ve sağlıklı olmak için yürüyüş öncesinde ve yürüyüş sırasında dikkat edilmesi gerekenleri maddeler halinde anlattı.

1. Yürüyüşten en az 1 saat önce yemek yemelisiniz. Aksi takdirde sindirim için vücut çok enerji harcar ve yemek sonrası hemen yapılan egzersiz kendinizi daha fazla yormanıza neden olur.

2. Kilo vermek amacıyla naylon vb. giysileri vücudunuza sarmamalısınız.

3. Sağlık sorunları olanlar ve 40 yaşın üstündekiler doktora görünmeden, yürüyüş programına başlamamalıdır.

4. Diyabet, hipertansiyon gibi kronik hastalıkları bulunanlar sık sık doktor kontrolünden geçmelidir.

5. Egzersizinizi ne zaman yaptığınız çok da önemli değildir. Sabahyürüyüşünün daha iyi olmasının nedeni, havanın Sabah daha taze olmasıdır.

6. Yürüyüş yaparken araç trafiğinin olduğu yollardan kaçmakta fayda var. Yeşil bir doğada yapılan yürüyüş ile vücudunuza giren oksijen artar ve maksimumda fayda elde edersiniz.

7. Yürüyüş sırasında, nefes alabilen ve ayağınızın rahat olduğu, destek bölgeleri bulunan spor ayakkabılar tercih etmelisiniz.

8. Yürüyüş boyunca kullanmadığınız kaslarınızı hareket ettirmeyi unutmamalısınız.

9. Yürüyüş yaparken susamayı beklemeden, her 10-15 dakikada bir mutlaka sıvı tüketmelisiniz.

10. Soğuma hareketleri yapmadan yürüyüşü bitirmemelisiniz. Gün sonunda yürüyüşü bitirdiğinizde mutlaka esneme hareketleri yapın. Böylece hem vücudunuz rahatlayacak hem de ileride oluşabilecek olası zedelenmeleri önlemiş olacaksınız.

11. Uzun bir yürüyüş sonrasında sıcak bir duş yerine, soğuk/ılık bir duş tercih etmelisiniz. Soğuk duş yürüyüş boyunca vücudunuzda meydana gelebilecek şişlikleri önleyecektir.

Haberler.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir