“Yıldız Meyvesi” olarak da bilinen “Karambola” nelere iyi geliyor?

Uzak-Doğu’da yetişen “Karambola” adıyla da bilinen “Yıldız Meyvesi”nin doğal antioksidan özelliği sayesinde vücut direncini artırdığı ve soğuk kış günlerinde vücudu soğuğa karşı da desteklediği öğrenildi. Sağlıklı beslenme ve diyet uzmanı olarak tanınan Taylan Kümeli, Yıldız Meyvesi ile ilgili bilgi verdi. Kümeli, danışanlarına özellikle kışın bu Uzak-Doğu meyvesini öneriyor. Yıldız Meyvesi, temel besin maddelerini, antioksidanları ve vitaminlerin bir çoğunu içeriğinde barındırması nedeniyle tercih ediliyor.

KARAMBOLA YA DA YILDIZ MEYVESİNİN YARARLARI SAYMAKLA BİTMİYOR

Ünlü diyetisyen Taylan Kümeli, Yıldız Meyvesi’nin lif açısından da zengin olduğu için kolon kanserine karşı da koruma sağladığını kaydediyor. Kümeli, bu egzotik meyvenin kötü kolestrol olarak bilinen LDL’nin de bağırsaklarda emilmesini önlemeye yardımcı olduğunu söylüyor.

Yıldız Meyvesi’nin yararları bunlarla da sınırlı değil. Kümeli, Karambola meyvesinin vücudun günlük C vitamini ihtiyacının yüzde 57’sini karşıladığını da ifade ediyor.

KARAMBOLA BULAŞICI HASTALIKLARA KARŞI DA ETKİLİ

Kümeli’ye göre Yıldız Meyvesi’nin bulaşıcı hastalıklara karşı da vücudun direncini takviye ediyor. Yıldız Meyvesi, vücudun direnç geliştirmesine yardımcı olması nedeniyle de insan sağlığı açısından önemi bulunuyor.

Yıldıza benzeyen yapısından dolayı ‘Yıldız meyvesi’ olarak bilinen orijinal adıyla ‘Karambola’ meyvesi, vitamin değerleri bakımından da oldukça faydalı bulunuyor.

KABUĞUNUN DA YENİLMESİ TAVSİYE EDİLİYOR

Yıldız Meyvesi, aslında Endonezya, Hindistan ve Sri Lanka kökenli olan bir meyve. Ama bugün itibarıyla İsrail, Brezilya ve Tayland’ta da üretiliyor. Rengi yeşilden sarıya kaçan karambolanın kabuğu da yenilebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir