YEŞİL ÜRÜNLER İYİ AMA PAHALI

İş dünyası, şirket ve markaların son yıllarda dikkat kesildiği konuların başında sürdürebilirlik geliyor. Dünyada bu alanda çalışmalar sürerken Sürdürebilirlik Akademisi, Türk tüketicisinin ‘yeşil/çevre dostu’ ürünlerle olan ilgisini ölçtü.

Schneider Electric ve GFK Türkiye işbirliğiyle gerçekleştirilen ‘2011 Yeşil Tüketim Araştırması’na göre tüketicilerin yüzde 71’inin satın aldığı ürünlerin ‘yeşil/çevre dostu’ olması gerektiğine inanıyor, fakat yüzde 57’lik bir kesim bu ürünlerin tüketiminde yüksek fiyatları engel olarak görüyor. Sıklıkla yeşil/çevre dostu ürün satın alanlar sadece yüzde 19. BSH Türkiye İcra Kurulu Üyesi Ronald Grünberg’de daha önce bu konuya dikkat çekmişti. Grünberg, enerji verimliliği düşük A sınıfı bir buzdolabının fiyatının 1.820 TL, A++ sınıfı bir buzdolabının fiyatının ise 2.790 TL olduğundan yola çıkıldığında arada büyük bir fiyat farkı olduğunu ifade etmiş ve konuyla ilgili şu önemli noktalara dikkat çekmişti: “Ancak enerji sarfiyatı kıyaslandığında yılda 585 kWh enerji kullanan A sınıfı buzdolabıyla yılda 283 kWh sarf eden bir A++ sınıfı buzdolabı 10 yıllık bir sürede bu fiyat farkını enerji tüketimiyle sıfırlıyor. Bu süre zarfında A sınıfı bir buzdolabı ortalama 2 bin TL’lik enerji maliyeti oluştururken A++ sınıfı buzdolaplarında bu rakam 950 TL civarına düşüyor.”

Araştırma Türkiye’yi temsilen 15 ilde 15 yaş üstü bin 487 kentli tüketici ile 18 Ağustos-16 Eylül 2011 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Araştırmaya göre, Türk tüketicisi çevre konusunu önemsiyor. Fakat çevre bilinci konusunda düşünce ve davranış farklılıkları gösteriyor. “Yeşil ve çevre dostu” ürün denilince tüketicilerin yüzde 49’unun aklına geri dönüşümlü ürünler geliyor; yüzde 36 organik, yüzde 32’si ise “enerji tasarruflu” ürünleri çevre dostu olarak algılıyor. Sürdürebilirlik Akademisi Yönetim Kurulu Üyesi Sema Sevinç, Yeşil Tüketim Araştırması’nın sonuçlarının markalara çok önemli bir yol haritası oluşturacağına inandıklarını belirtti. Sevinç; “Günümüzde artık tüketiciler çevreyi düşünen markaları daha fazla satın alıyor, bu markalara yakınlık ve güven duyuyor. Tüketiciler satın almaya hazır olduğu yeşil ürün ve hizmetlerle ilgili olarak; yüksek fiyat, az çeşit ve güven sarsıcı bilgilendirme ile ilgili endişe duyuyor. Gelecek yıllarda markaların bu konuda yapacağı çalışma ve araştırmalar tüketici beklentilerini karşılayacaktır.” dedi.

Düzenlenen basın toplantısında araştırma sonuçlarını değerlendiren Schneider Electric Balkanlar Ortadoğu ve Türkiye İletişim Direktörü Meltem Çakıcı, 2025 yılında dünya nüfusuna 1 milyar kişi daha ekleneceğini ve enerji tüketiminin 40 yıl içerisinde iki katına çıkacağına dikkat çekti. Çakıcı, enerji verimliliği bilinci ile dünya için birinci elden fayda sağlanabileceğini dile getirdi. Çakıcı, Schneider Electric olarak aynı işi daha az enerji ile yapmak anlamına gelen enerji verimliliğine odaklandıklarını ifade etti. Araştırmaya katılanların sağlık ve eğitim alanlarından sonra en çok ilgilendikleri konuların başında çevre olduğunu ve yüzde 86’sının yeşil ve çevre dostu ürünleri tanımlayabildiğini dile getiren GfK Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Fulya Durmuş, buna rağmen iş tüketime gelince bu oranın oldukça düştüğüne dikkat çekiyor. Durmuş; “Katılımcıların yalnızca beşte biri bu ürünleri tüketiyor. Bu da kullanıma yönelik alışkanlıkların değişmesi için markaların fiyat skalalarını ve ürün üzeri bilgilendirmelerini yeniden gözden geçirmesi ve bu yönde çalışmalar yapmaları gerektiğini ortaya koyuyor.” dedi.

Rahime Sezgin / Zaman

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir