‘YEŞİL BİNA’LAR GELİYOR

Çevre dostu olan “Yeşil Bina” anlayışı Türkiye’de giderek önem kazanmaya devam ediyor. Kullanılan inşaat malzemelerinin seçiminden binalarda geri dönüştürülen malzeme kullanılmasına kadar çevreci hassasiyetlere yeşil ışık yakan Yeşil Bina eğiliminin başlatılan sertifikasyon işlemiyle önümüzdeki dönemlerde daha da kurumsal bir hale gelmesi planlanıyor.

Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği Başkanı Haluk Sur, Türkiye’de yeşil binalara yönelinmesi gerekliliğinden sözederek şu anda ülkemizde sadece 22 tane yeşil bina standardına uygun bina olduğunu kaydetti. 70 adet de sertifika için başvuran yapı olduğunu söyleyen Sur, yaklaşık 19 milyon olan konut stoğunun yeşile dönüştürüldüğünde 500 milyar ile 1 trilyon dolar arasında bir ticari hacmin ortaya çıkacağını anlattı.

YEŞİL BİNA NE DEMEK?

Küresel ısınma, susuzluk, çevre kirliliği ve doğal kaynakların hızla tüketilmesi yapı sektöründe çevre dostu binaların yapılmasını gündeme getirmiştir. Çevre dostu bina yapımına ilgi giderek artarken yeşil bina olarak tabir edilen yapılar ortaya çıkmıştır. Belli standartlar getirilerek sertifikalanmakta olan yeşil binalar yapı sektöründe daha değerli, doğaya saygılı, ekolojik, konforlu ve enerji tüketimini azaltan binalar olarak yeni bir yönelim ve sektör ortaya çıkarmıştır.

Binalar, dünyada enerjinin yaklaşık üçte birinin kullanmaktadır. Yeşil bina uygulamaları ile enerji tasarrufu, doğayı koruma ve konforlu bir yaşam ortamı hedeflenmektedir.

Binaya “yeşil bina” ünvanını; yer seçimi, tasarım, inovasyon binada kullanılan yapı malzemelerinin özellikleri, yapım tekniği, atık malzemelerin yeniden kullanımı konularındaki seçici yaklaşımlar vermektedir.

Yeşilbina.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir