YEŞİL ALANLAR AKIL SAĞLIĞI İÇİN DE ÖNEMLİ

Yeşil alanların akıl sağlığına önemli etkisi

İngiliz bilim adamları, parkların ve yeşil alanların, maaş artışı ve terfinin akıl sağlığına kısa süreli etkisinin aksine kalıcı olduğunu belirtti.

Sonuçları “Environmental Science and Technology” dergisinde yayımlanan araştırma, şehirlerdeki parkların, halk sağlığı açısından önemini de ortaya koydu. Avrupa Çevre İnsan Sağlığı Merkezi’nden Mathew White, şehirlerin daha yeşil semtlerinde yaşayan kişilerde, çok daha az depresyon veya endişe bozukluğu belirtilerine rastlandığını gösteren araştırmayı temel alarak yaptıkları çalışmada, yeşil bölgelerde yaşamanın, insanların iyi hissetme algıları üzerinde uzun süreli etkisi olup olmadığını ortaya çıkarmak istediklerini belirtti.

yesil-alanlar-akil-sagligi

Bu çerçevede İngiltere’de günümüzde, yılda 40 bin haneyle yapılan anketlerden elde edilen verileri kullanan ekip, bu anketlerde kazançtan medeni duruma ve sağlık sorunlarına kadar aile üyelerine çok çeşitli soruların yöneltildiğine dikkati çekti. Mathew White, yeşil alanların, 3 yıl sonra bile insanı mutlu ettiği düşünülen birçok şeyin aksine, akıl sağlığı üzerinde olumlu etkisini sürdürdüğünü gözlemlediklerini ifade etti. White, öte yandan piyangodan 500 bin pound üzerinde ikramiye kazanan bir grubun akıl sağlığı üzerinde de olumlu bir etkinin görüldüğüne ancak 6 ayla bir yıl içinde bu etkinin kaybolduğuna dikkatleri çekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir