YENİLENEBİLİR ENERJİDE ORAN ARTACAK

yenilenebilir-enerji

Yenilenebilir enerji oranı artacak…EWEA’da konuşan Enerji Bakan Yardımcısı Mercan,önümüzdeki dönemde enerji ihtiyacının artacağını söyledi.
Avrupa Rüzgar Enerjisi Konferansı’nın(EWEA) açılış oturumunda konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Murat Mercan, “Türkiye’nin önümüzdeki 10-12 yılda enerji ihtiyacını ikiye katlayacağını ve kurucu enerji gücünü 55 bin megavattan 110 bin megavata çıkaracağını” söyledi.

Türkiye’nin ağırlıklı olarak yenilenebilir enerji kaynaklarını artıracağını anlatan Mercan, “Yenilenebilir enerjiye verilecek teşvik ve desteklerin de makul ve orantılı olması gerektiğini” belirtti.

Avrupa ülkelerinde geçmiş yıllarda verilen aşırı desteğin sektörde rekabeti engellediğini ifade eden Mercan, “Türkiye’de rüzgar enerjisine 7,3 kuruşluk bir destek verildiğini, gerekli malzemenin yüzde 55’inin Türkiye’de üretilmesi halinde yüzde 30 daha fazla bir alım garantisi verildiğini” kaydetti.

Rüzgar enerjisinde Türkiye’nin şu anda 2 bin 260 megavatlık kurucu bir gücü olduğunu belirten Mercan, “2023 yılına kadar 20 bin megavatlık rüzgar enerjisi potansiyeline sahip olmanın hedeflendiğini” bildirdi.

Konuşmasında Avrupalı yatırımcıları Türkiye’de yatırım yapmaya davet eden Mercan, Türkiye’de enerji sektöründe yapılan yatırımlara verilen teşvik ve destek programları hakkında detaylı bilgi verdi.

Türkiye’nin tüm yatırımcıların ilgisini çektiğini ifade eden Mercan, “Türkiye’nin en büyük avantaj ve cazibesi, pazarının büyüklüğüdür” dedi.

Nükleer Enerji

Avrupa ülkelerinde nükleer enerji santrallerinin yenilendiğini ancak nükleer enerjiden tümüyle vazgeçilmediğini anımsatan Mercan, “Her konuda dengeli olmak lazım. Optimal ve dengeyi bulamazsanız sorun yaşarsınız. Türkiye’nin de nükleer enerji santralinden vazgeçmesi diye birşey sözkonusu olamaz. Avrupa ülkeleri de eskimiş teknolojileri yeniliyorlar ama tamamen vazgeçmiyorlar” diye konuştu.

Mercan Türkiye’nin 40 bin megavat rüzgar enerjisi kapasitesi olduğunu söyledi.

Bu arada Avrupa Rüzgar Enerjisi Konferansı’nın 2015 yılında İstanbul’da yapılacağını anımsatan Mercan, Viyana’daki toplantıda hazır bulunan tüm katılımcıları Türkiye’ye davet etti.

Viyana’da bugün başlayan Avrupa Rüzgar Enerjisi Konferansı’nın(EWEA) açılış oturumuna katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Murat Mercan açılış oturumunun ardından Türkiye’ye dönmek üzere kentten ayrıldı.

Tumhaber.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir