YENİLENEBİLİR ENERJİDE İSRAİL’E TÜRKİYE VETOSU

gunes-enerjisi

İsrail’in Yenilenebilir Enerji Kurumu’na başvurusuna Türkiye’den Veto
Türkiye, İsrail ve Kıbrıs’ın Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı’na (IRENA) girişini veto etti. Geçen salı gerçekleşen oturumdan sonra Anadolu Ajansı’nın geçtiği habere göre Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız vetoyu doğruladı.

Bakan Taner, ‘’İsrail ile Güney Kıbrıs’ın üyeliğine bizim temel politikalarımız çerçevesinde tabii ki olumlu bakamayız. Avrupa’da ve farklı ortamlarda bizi dışlamaya çalışan bir anlayışın tabii ki yanında olmayız. Biz de İsrail ile Güney Kıbrıs üyeliğine burada karşı çıktık. Arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Böylece konsey üyeliğine alınmamış oldular,” dedi.

Türkiye’nin de üye olduğu kurum Ocak 2009’da 141 ülkenin imzası ve katkısıyla kuruldu. IRENA hükümetler arası seviyede yenilenebilir enerji kaynaklarının geliştirilmesini destekleyen ve teşvik eden tek kurum olduğu iddiasını taşıyor.

İsrail, son yıllarda giderek artan bir oranda yenilenebilir enerjiye yönelirken, bu alandaki keşiflerde dünya lideri konumuna geldi. 2020 yılına kadar ülkenin elektrik ihtiyacının yüzde 10’unun alternatif yöntemler ile karşılanması hedefi ve bu hedef içinde hükümetin verdiği 600 milyon dolarlık bir destek bütçesi bulunuyor. Bütçenin çoğu ile yeşil inşaatlar ve yeni teknoloji gelişimlerine yatırılacak.

salom.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir