ENERJİDE ALTERNATİF ARAYIŞLAR

yenilenebilir-enerji

Türkiye yenilenebilir enerji alanındaki çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Bu kapsamda elde edilen yüzde 25’lik enerji oranı ile Türkiye, dünya ve Avrupa’nın 2035 yılındaki hedefine ulaştı.

2050 yılına kadar dünyada kullanılan enerjinin yüzde 50’si petrol ve doğalgazdan, yüzde 30’u kömürden, yüzde 10’u nükleerden geri kalan yüzde 10’luk dilimi ise yenilenebilir enerjiden karşılanacak. Bu nedenle yenilenebilir enerjiden elde edilecek olan enerji büyük önem taşıyor. Türkiye’de de bu veriler ışığında yenilenebilir enerji alanında yatırımlara büyük ağırlık veriliyor.

Son yıllarda yapılan yatırımlarla ülkemiz 195 ülke arasında hidroelektrik kaynaklar bakımından 11’inci, Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’da 17’nci, jeotermal kaynaklar bakımından 12’nci, rüzgar açısından 16’ncı, güneş enerjisi kapasitesinde ise 27’nci sıraya yerleşti.

Haber7.com

One thought on “ENERJİDE ALTERNATİF ARAYIŞLAR

 • 11 Aralık 2012 tarihinde, saat 18:59
  Permalink

  Enerji Üretimi ve kullanılması ile ilgili yukarda verilen hedef ve tarifler çok uzun bir zaman dilimi içinde bulunmaktadır. Bunlardan yenilenebilir enerji kaynaklarının artırılmasına daha çok önem verilmelidir.
  Bu konuda geliştirdim bir enerji üretim metodundan da bahsetmek isterim Öyle ki:

  Rüzgar enerjisine bağlı olmadan

  Güneş enerjisini Beklemeden

  Dalga enerjisinin artışını beklemeden
  İstenilen yerde istendiği kadar bir enerji üretimi sistemidir.

  İlgililerden alaka beklenmektedir.

  Ahmet Bayburtluoğlu

  0537 208 19 06

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir