YENİLENEBİLİR ENERJİ İÇİN BELEDİYELERE KREDİ YOLDA

yenilenebilir-enerji-ruzgar-gunes

Belediyeler kendi elektriğini üretebilecek

Yenilenebilir Enerji Proje Müdürü Kapusuz: Türkiye’de 2015 yılından sonra çevre ve sokak aydınlatmaları belediyelerin yükümlülüğünde olacak.

İller Bankası, aydınlatma, arıtma ve diğer sistemlerini yenilenebilir enerjiye dönüştürmeleri için yerel yönetimlere teknik destek ve kredi imkanı sunmaya başladı.

Banka, yerel yönetimlerin, park, bahçe, cadde ve sokak aydınlatmaları, belediyelere ait kültür merkezleri, sosyal tesisleri,bahçe ve otoparkları, sinyalizasyon ve güvenlik sistemleri, reklam panosu, otobüs durağı aydınlatmaları, benzin istasyonları, su depolarının ve arıtma tesislerinin aydınlatılması ve enerjisinin karşılanması ve şehir içi dekoratif aydınlatma sistemlerinin yenilenebilir enerjiye uygun hale dönüştürülmesi için kredi veriyor.

Bu hizmeti sunduğu ilk ay, aralarında İstanbul’dan bazı ilçe belediyelerinin de bulunduğu 20 yerel yönetimden proje başvurusu alan banka, bu şekilde Türkiye’nin hidrolik, rüzgar, güneş ve jeotermal enerji kullanımını artırarak yerel yönetimlerin enerji sorunlarını çözmeyi hedefliyor.

Bu konuda gelişmiş ülkelerdeki iyi uygulama örneklerini belirleyen İller Bankası, projelere yönelik ücretsiz danışmanlık hizmeti veriyor ve uygulanabilirliğiyle alternatifleri de değerlendiriyor.

Teknik altyapı ve uzman personelimiz var

Konuya ilişkin bilgi veren İller Bankası Proje Dairesi Başkanlığı Yenilenebilir Enerji Proje Müdürü Erdinç Kapusuz, dış ticaret açığının önemli kısmını, enerji ithalatının oluşturduğu Türkiye’de yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının kaçınılmaz olduğuna dikkati çekti.

Türkiye’deki hidrolik, rüzgar, güneş, jeotermal enerji santrallerinin son yıllarda hızla artmasına rağmen ülkenin kurulu gücü içerisindeki payının çok sınırlı kaldığını ifade eden Kapusuz, yenilenebilir enerji kullanımının artırılması hedefiyle İller Bankası’nda Yenilenebilir Enerji Proje Müdürlüğü kurulduğunu dile getirdi.

Türkiye’de 2015 yılından sonra çevre ve sokak aydınlatmalarının belediyelerin yükümlülüğünde olacağını belirten Kapusuz, bu durumun yerel yönetimlere yansıtacağı ilave elektrik giderleri ile ilgili çözüm noktasında hazırlıkların tamamlandığına dikkati çekti.

Kapusuz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Belediyeler ve il özel idarelerini işbirliğine çağırıyoruz. Özellikle en çok ihtiyaç duydukları konularda proje hazırlıyoruz. Bu konuda teknik altyapı, yönetmelik ve şartname hazırladık. Tüm alanlarda iletim, dağıtım, sistemin kurulması ve planlaması, test çalışmaları ve projenin hazırlanması konusunda danışmanlık yapıyoruz. Özellikle ısı pompalarını çok önemsiyoruz. Türkiye’nin her yerinde yapılabilir, uygulanabilir. Teknik altyapı ve uzman personelimiz var. Ortak idarelerimize sağlayacağımız bu desteklerin tümü mevzuat kapsamında var. Bu uygulamaların gerçekleşmesiyle enerjide bağımlılık oranımız azalacak. Bu çalışmalar onlara katma değer katacak. Bunlar dünyada kullanılan, yapılabilirliği belirlenmiş sistemler.”

Jeotermal enerjiyle meyve ve sebze kurutmacılığı

Kapusuz, İller Bankası’nın sağlayacağı krediyle yerel yönetimlerin, park, bahçe, cadde ve sokak aydınlatmaları, belediye kültür merkezleri, sosyal tesisleri, bahçe ve otoparkları, sinyalizasyon ve güvenlik sistemleri, reklam panosu, otobüs durağı aydınlatmaları, benzin istasyonları, su depolarının ve arıtma tesislerinin aydınlatılması ve enerjisinin karşılanması ile şehir içi dekoratif aydınlatma sistemlerini yenilenebilir enerjiye dönüştürebileceğini kaydetti.

Türkiye’nin jeotermal potansiyelinin yaklaşık 31 bin 500 megawatt olduğunu, dünyada 7, Avrupa’da 1. sırada olduğunu söyleyen Kapusuz, otel ve kaplıca gibi tesislerde kullanılan bu kaynağın geri kazanılmasının mümkün olmadığını ifade etti. Kapusuz, bu kaynağın ara sistemlerde, özellikle meyve ve sebze kurutmacılığında kullanılabileceğine dikkati çekti.

Türkiye’nin, güneş enerjisi konusunda Avrupa’nın önde gelen ülkelerinden biri olduğuna dikkati çeken Kapusuz, yıllık 110 günlük güneşlenme süresinin birçok uygulamada etkin şekilde kullanılabileceğini vurguladı.

Hibrid uygulamalarda güneş ve rüzgar enerjilerinin birlikte kullanıldığını ve bu şekilde yıl boyunca kesintisiz enerji elde edilebildiğini anlatan Kapusuz, güneş enerjisinin, içme ve atık su arıtma sistemlerinin aydınlatılması ve elektriğinin üretilmesi, depoların elektrik ihtiyacının karşılanması ve klorlama cihazının çalıştırılmasında kullanıldığını bildirdi.

İller Bankası

Belediyelerin imar faaliyetlerini finanse etmek için 1933 yılında “Belediyeler Bankası” adıyla kurulan İller Bankası, 2011 yılında AŞ statüsünde kalkınma ve yatırım bankasına dönüştü.

Mahalli idarelere her türlü ihtiyaçları için kredi sağlayan, kentsel alt ve üst yapı ihtiyaçlarına uygun projeler geliştiren banka, danışmanlık hizmeti de veriyor.

İller Bankası, bu idareler adına harita, imar planı, jeolojik etüt, içme suyu, kanalizasyon, arıtma tesisleri, deniz deşarjı, katı atık ve her türlü üst yapı tesisleri ile yenilenebilir enerji yatırımlarını yatırım programları dahilinde hayata geçiriyor.

dunya.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir