YEMEĞİ HAZIRLAMAK VE PİŞİRMEK ÖYLE ÖNEMLİ Kİ

sarayda_yemek

Çok masum ve sağlıklı olan besinlerin bir kansorejene  dönüşmesini engellemek elinizde. Nasıl mı?

 

Sofranın davetsiz misafiri kanser

En taze ve temiz gıdalar, hazırlanma ve pişirilme sırasında kanserojen etkili kimyasallara dönüşebilir. Bu kimsayalların oluşmasını engellemek ya da zararlarını minimize etmek elinizde.

YEMEKLERİN hazırlanma ve pişirilmesi sırasında uygulanan işlemler besinlerin besleyici değerini arttırabilir, azaltabilir hatta besinleri zararlı hale getirebilir. Özellikle protein ve yağ içeriği fazla olan besinlerin doğrudan ateş ile temas ederek, dumanla tütsülenerek pişirilmesi ile kanser yapıcı maddeler oluşur. Kızgın yağda kızartılmış besinleri çok tüketmek ve yağı yaktıktan sonra yemeklere katmak kanser riskini arttırır. Özellikle yüksek ısıda ve alevle direkt temasta ortaya çıkan bu kimyasallardan uzak durmak gerekir. Örneğin soğan, pirinç ve unun yağda kavrulmasıyla protein ve mineral kaybının yanında kanserojen maddelerin açığa çıkması söz konusudur. Şekerin yakılması yani karamelizasyon işlemi de yüksek ısıda karbonhidratın yapısı bozulduğu için kanserojen etkiye neden olur. Bu kimyasalların zararlarını asgari seviyeye düşürmek için antioksidan kaynakları olan yeşil çay, portakal suyu, bol miktarda meyve ve sebze tüketmek önerilebilir.

Sağlıklı yemek pişirmenin püf noktaları

Haşlama, buğulama yöntemleriyle pişirme en sağlıklı olanıdır.

Fırında pişirme en iyi yöntemlerden biridir.

Kızartma pek tercih edilmemelidir. Mutlaka kızartma yöntemiyle pişirilecekse 150 derecenin altında ve çok az yağla yapılması tavsiye edilir.

Kavurma kızartmadan daha iyi bir yöntemdir.

Izgara kullanıldığında sıcaklık 150 derecenin altında olmalıdır.

Barbekü yapılırken zararlı kimyasallar oluşacağından besin ateşten uzak tutulmalı, rengi dumandan dolayı kararmamalıdır.

Mikrodalgada pişirirken besinlerin küçük parçalar halinde olmasına ve yansıtıcı levha kullanımına dikkat edilmelidir.

‘Pişmiş aşa su katmayın’ sözü tıbben doğrulandı

Besin güvenliği açısından, uygulanan ısı-zaman düzeni çok önemlidir. Etkin ısı işlemleri ile hastalık yapan mikroorganizmaların tümü ve çürükçül bakterilerin de önemli bir bölümü yok edilmiş olur. Besinin tipine göre de uygulanan ısı-zaman düzeninde de farklılıklar olabilir.

Pişirilen besinler olabildiğinde hızlı soğutulmalıdır. Besinin yavaş soğutulması, besin kaynaklı hastalıkların oluşumundaki en önemli nedenlerden birisidir. Soğutma işlemi özellikle 60 derece’den 5 derece’ye hızla gerçekleştirilmelidir. Besinin ısısı 60 dereceden 37 derece’ye en çok 2 saatte, 37 derece’den n5 derece’ye en çok 4 saatte düşürülmelidir. Bu nedenle pişmiş yemekler oda sıcaklığında soğumaya ve bütün gece buzdolabı dışında bırakılmamalıdır. Haşlanarak, buharda tutularak, fırında veya az yağda kızartılarak pişirilen et, tavuk ve balık güvenilirdir. Artmış yemekler tekrar pişme sıcaklığına getirilmeden tüketilmediklerinde tehlikeli olabilirler. Yemek yaparken yemeğe soğuk su eklenirse, oksijen çıkışı meydana gelmesi ile vitamin değeri azalır. Bu nedenle yemeklere sıcak su katılmalıdır.

Selahattin Dönmez / Star

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir