YANLIŞ AYDINLATMA GÖZE ZARAR

duvar_aydinlatma

Yanlış aydınlatma gözü bozuyor

Görme yeteneği açısından ışığın ve doğru duruşun önemini vurgulayan uzmanlar, yetersiz ışığın gözü yorduğuna dikkat çekiyor. Ayrıca koyu renk duvar boyasından ve mobilyalarda da uzak durulması gerekiyor.

Göz doktorlarına göre, mekan aydınlatmasını seçerken dekorasyon değil, göz sağlığı dikkate alınmalı. Görme yeteneği açısından yeterli ışığın ve doğru duruşun çok önemli olduğunu belirten Göz Hastalıkları Doktoru Melike Gedar, “Işığın sol omzunuz üzerinden gelmesini ve okuduğunuz sayfanın üzerine düşmesini sağlayın. Asla karşıdan yüzünüze ışık gelecek şekilde okumayın. Eğer bir gözünüz okuma faaliyetinde daha iyi ise, lambayı o gözünüzün olduğu yöne yerleştirin. En iyi görüntü için ampul mesafesini ayarlamalısınız. Ayrıca, mekanın genel aydınlatmasının da göz sağlığı açısından önemi büyüktür. Sadece lambalar değil, duvarların rengi de aydınlatmada büyük önem taşır. Açık renk duvarlar ışığı yansıtır ve odayı parlaklaştırır. Koyu renk duvarlar ise ışığı emdiği için odayı karanlıklaştırır. Ayrıca perdeler ve mobilya döşemesinin rengi de parlaklığı etkiler” dedi.

Karanlık odadan kaçının

Hayatın vazgeçilmez bir parçası haline gelen bilgisayar da kötü ortam ışığı ile kullanıldığında gözleri bozabiliyor. Odanın ışığının bilgisayar ekranına uyumlu olması gerekiyor. Ortam aydınlatması ofiste kullanılan ışığın yarısı kadar olmalıdır. Dışarıdan gelen güneş ışığı, perdelik, gölgelik veya panjurları kapatarak azaltılmalıdır. Ancak, karanlık bir odada da çalışmaktan kaçınılması gerekiyor. Eğer karanlık koşullarda çalışmak gerekiyorsa ekranın parlaklığı azaltılmalı.

Yaş ilerledikçe ışık artmalı

İleri yaşlarda ortam aydınlatmasının daha fazla olması gerektiğini vurgulayan Gedar, “Yaşla beraber ilk olarak gözbebeği çapı küçülür. İkinci olarak göz merceği gençlerde şeffafken, daha sarı olur ve kalınlaşır. Bu iki nedenle gözün sinir tabakasına (retinaya) ulaşan ışık miktarında azalma olur. 60 yaşındaki bir kişinin gözüne giren ışık 20 yaşındaki bir kişinin yüzde 40’ı kadardır. Bu nedenle yaşlılarda özellikle loş ortamda görme keskinliği ve kontrast duyarlılığı azalır. Yaşla birlikte özellikle parlaklıkta ani değişiklikler olursa görme sistemi çabuk adapte olamaz. Eğer çok parlak bir alanda daha koyu herhangi bir yer varsa bunu görmekte zorlanırlar. Aydınlatılan alanın genelinde daha koyu alanlar olmamalıdır. Etrafta insanlar hareket ederken de görmenin azalmaması için ortam yeterince parlak olmalıdır. Ayrıca para saymak, yemek yapmak veya okumak gibi işlevler için ilave ışık da gerekebilir” diye konuştu.

yenicaggazetesi.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir