Uzmanlar uyarıyor: “Susuzluk öğrenmeyi zorlaştırıyor!”

Uzmanlar uyarıyor; çocuğun ders dinlerken hemen dikkati dağılıyor hatta uykusu geliyorsa, bunun nedeni susuzluk olabilir. Waternet Sağlıklı Yaşam Uzmanı Diyetisyen Canan Aksoy, çocukların yetişkinlere göre susuzluktan daha çok etkilendiğini belirtiyor. Velileri ve öğrencilere önemli uyarılarda bulunan Aksoy, okulların açılmasıyla birlikte velileri her gün düşündüren, “Beslenme çantasına bugün ne koyalım” sorusu için  de çocukların çok seveceği beş günlük örnek beslenme çantasını örnek olarak ortaya koydu.

Derste uykunun sebebi susuzluk olabilir

18 Eylül itibarıyla yeni bir eğitim-öğretim sezonu açılıyor.  Veliler için çocuklarının sağlıklı beslenmeleri büyük önem taşıyor.  Çocuklar için bir haftalık örnek menü oluşturan  Sağlıklı Yaşam Uzmanı ve Diyetisyen Canan Aksoy, su tüketimi konusunda da özellikle  velilere önemli uyarılarda bulundu.

Susuz kalan çocukların derslerini dinlemede zorluk yaşayacağını söyleyen Canan Aksoy, “Yeterince su içmeyen çocuğun bilişsel ve fiziksel fonksiyonları yavaşlar, dikkati dağınık olacağından öğrenim süreci etkilenir. Sıvı kaybı devam edip eksilen su yerine konulmadığında solunum artar, terleme ve idrar çıkışları azalır. Bunlarla beraber ağız kuruluğu gelişir, zamansız uyku görülmeye başlar” diye konuştu.

Çocukların su ihtiyacının yetişkinlerden daha fazla olduğunu ve susuzluktan daha çok etkilendiklerini belirten Aksoy, beslenme çantasına büyük bir şişe su koyulmasını tavsiye etti. Çocukların ortalama su gereksinimleri hakkında bilgi veren Canan Aksoy, aktivitesi yüksek, terleyen ve egzersiz yapan çocuklarda bu miktarın artacağının da altını çizdi.

 

Çocuklarda yaş grubuna göre tüketilmesi gereken su miktarı

Yaş Grubu

Kız Çocuk

Erkek Çocuk

4 – 6

900 – 1200 ml (4 – 6 su bardağı)

900 – 1200 ml (4 – 6 su bardağı)

7 – 8

1 – 1,4 litre (5 – 7 su bardağı)

1 – 1,4 litre (5 – 7 su bardağı)

9 – 13

2 litre (8 su bardağı)

2,2 litre (9 su bardağı)

 

İçecekler su miktarını azaltmaya sebep olmasın

Diyetisyen Canan Aksoy, bal ile tatlandırılmış şeftalili ve limonlu buzlu çay, ballı – muzlu süt, çubuk tarçın eklenmiş ıhlamur gibi evde kolaylıkla hazırlanabilecek tariflerin, çocukların beslenme çantalarına hem sağlıklı hem de leziz içecek alternatifleri olarak eklenebileceğini söyledi. Aksoy, bu içeceklerin suyun yerine geçmeyeceğine dikkat çekerek, beslenme çantasında ek içecek olsa bile su miktarının azaltılmaması gerektiğini ifade etti.

İşte, Çocukların seveceği beş günlük örnek beslenme çantası

Büyüme çağında kazanılan beslenme alışkanlıklarının ileriki yaşlarda da devam ettiğini hatırlatan Diyetisyen Aksoy, ebeveynlerin bu konuya özellikle dikkat etmeleri gerektiğini vurguladı. “Başta karbonhidrat, protein ve yağ gibi makrobesin ögeler olmak üzere, vitamin ve minerallerin de eklenmesiyle çocukların çok yönlü beslenmesi sağlanabilir” diyen Aksoy, velileri her gün düşündüren, “Beslenme çantasına ne koyalım” sorusuna karşılık da, örnek bir menü hazırladı.

Pazartesi: Fıstık ezmeli ekmek rulosu (Kavrulmuş fıstık, bal ve fındık yağını karıştırarak ev yapımı fıstık ezmesi yapabilirsiniz), elma dilimleri, yoğurt, ceviz ve kuru üzüm

Salı: İnce dilim tam buğday ekmeği üzerine yumurta, kaşar, domates, biber, zeytin ve az sucuktan oluşan pizza, ayran

Çarşamba: Krem peynirli maydanozlu lavaş dürüm, domates, salatalık, havuç, yoğurt, mürdüm eriği

Perşembe: Kabak böreği (4 – 5 adet kabağı rendeleyip hafifçe suyunu sıkın. İçine 3 yumurta kırın. Bir su bardağı beyaz peynirle karıştırıp fırında pişirin), ayran, ceviz, incir

Cuma: Kaşar peyniri, füme et, ince dilim tam buğday ekmeği, badem, yoğurt, tarçınlı elma dilimleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir