UYUMAK İÇİN ALKOL ALMAYIN

uykusuzluk

Uzmanlar, sabahları erken uyanmanın depresyon belirtisi olabileceğine dikkat çekti. Gece uykuya dalamamak ise ağır yemeklerle ve alkolle bağlantılı.

Dünya genelinde yapılan araştırmalara göre, her 5 kişiden biri ciddi bir şekilde uykusuzluk problemi çekiyor. Surrey Üniversitesi’nden Psikoloji Profesörü Ian Hindmarch, “Uyku sırasında hem bedenen hem psikolojik olarak dinleniriz, gün boyu hasar gören dokulardaki zararlar iyileşir” dedi.

İşte uyku problemlerine kolay çözümler:

Problem: Uykuya çok zor dalıyorum.

Nedeni: Yorucu çalışma temposu, izlediğiniz gerilim filmi, yatağa uzanmadan hemen önce yenen yemek veya içilen kafeinli içecekler.

Çözüm: Kedi otu, şerbetçiotu, limon ve pelesenk yağı stresinizi alarak sizi uykuya hazırlar. Yataktan önce yarım saatinizi sıcak bir banyoya ayırın, müzik dinleyin veya canınızı sıkmayacak dergilere göz atın. Kafeinli içeceklerden uzak durun.

Problem: Erken uyanıyorum ve bir daha uyuyamıyorum.

Neden: Bu ya depresyon işaretidir ya da çok fazla alkol alındığını gösterir. Uyku verici görülen alkol fazla alındığında uyku düzensizliğine neden olur. Yatağa girmeden önce çok yemek yemek ya da yatağa aç girmek de kan şekerinizi artırarak veya düşürerek uykuya zarar verir.

Çözüm: Depresyon nedeniyle uyuyamıyorsanız psikiyatriste başvurun. Yatmadan önce fazla alkol almayın, yoğurt yiyin muz ya da soya sütü için.

Problem: Bebeğimi emzirdikten sonra uykum kaçıyor.

Neden: Bebeğinizin ihtiyaçları için 20 dakika beklerseniz uykunuz kaçar.

Çözüm: Uyandıktan sonra yatakta beklemeyin, bebeğinizi yatakta emzirmeyin. Uykunuz kaçtıysa karanlık bir mekana gidin düzenli olarak nefes alın.

Problem: Sabahları, alarmdan çok önce uyanmış oluyorum.

Neden: İnsan beyni kendi kendini belli bir saat civarında uyanmaya programlar. Alarm dışındaki bir ses veya ışık sizi uyanmaya zorlar.

Çözüm: Aşamalı olarak uyarısını şiddetlendiren alarm kullanın, böylece şokla uyanmamış olursunuz.

Problem: Gece sürekli uyanıyorum.

Neden: İnsan vücudu gece saat 04.00 sıralarında en düşük sıcaklığa ulaşır, bu düzenli bir uyku için adeta olmazsa olmazdır. Vücut sıcaklığı inmezse uyku gece boyunca bölünür.

Çözüm: Oda sıcaklığınızın derecesi ne çok yüksek ne de çok alçak olmalıdır. Sigara ve alkolden de kaçının.

BİRKAÇ SAAT DE YETER

Uzmanlar, uyku süresinin düşünüldüğü gibi önemli olmadığını, sağlıklı bir yaşam için önemli olanın doğru ve düzenli uyku olduğunu söylüyor. En sağlıklı uyku kesintisiz 7-8 saat sürmeli. Kesintisiz ve sorunsuz birkaç saatlik uyku ise, 8 saatlik düzensiz uykudan daha faydalı.

Gece karaciğerinizi zorlamayın

Problem: Uyurken aniden yerimden zıplıyorum

Neden: Organların belli fonksiyonel saatleri vardır. Karaciğer bunu saat gece 01.00-03.00 saatleri arasında yapar. Uykunuzun bölündüğü an bu saatlere denk geliyorsa karaciğeriniz vücuttaki zehrin etkisini azaltmaya çalışıyor olabilir.

Çözüm: Yatağa girmeden önce ağır yağlı yemeklerden ve alkolden uzak durun. Gün içinde yeterli oranda su için.

 

Akşam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir