“UHT SÜT SAĞLIĞA ZARARLI”

ahmet

Habertürk kanalında okullarda yaşanan süt krizini değerlendirmek üzere Manşet programına katılan Prof.Dr. Ahmet Aydın, yine önemli açıklamalarda bulundu.

Çeşitli çevrelerce yapılan laktoz intoleransı açıklamalarına katılmadığını ifade eden Aydın, “laktoz intoleransı” olarak tanımlanan süt şekerine karşı tahammülsüzlüğün Türkiye’de yüzde 50 oranında olduğunu ama vakalardaki durumun bu oranla örtüşmediğine dikkat çekti. Bazı yetkililerce yapılan “enfeksiyon değil” açıklamasını doğru bulmadığını anlatan Ahmet Aydın, bu açıklamayı yapmak için elde şimdiden yeterli bulgu olmadığını söyledi.

Bununla birlikte okullarda yaşanan sütten zarar görme vakalarının belirtilere bakıldığında zehirlenme olarak kabul edilmesinin daha doğru olacağını vurgulayan Prof.Aydın, UHT sütler konusunda yıllardır olumsuz düşündüğünü sözlerine ekledi.

Sütün çiğ olarak tüketilmesine karşı olduğunu ifade eden Aydın, sütü yoğurt şeklinde tüketmenin daha doğru olacağını savundu. ” Ama ben marketlerdeki yoğurttan değil gerçek yoğurttan bahsediyorum.” şeklinde konuştu.

 
UHT Süt Nedir: UHT, gıda teknolojisinde “Ultra High Temperature” (Çok Yüksek Sıcaklık) sözcüklerinin ilk harflerinden oluşan bir kısaltmadır. UHT sütler, tüketici tarafından sterilize, kutu ya da uzun ömürlü süt olarak da tanımlanırlar. Özel bir teknolojik işlemle süt, 135-150 derecede 2-6 saniye tutularak içinde bulunan ve sütün bozulmasına neden olabilecek, hastalık yapabilecek tüm mikroorganizmalardan arındırılır. Aseptik şartlarda doldurulan karton kutularda ya da polietilen plastik şişelerde piyasaya arz edilir. Teknolojisi gereği soğuk zincire gerek kalmadan raf ömrünün sonuna kadar dayanan bu sütler kesinlikle katkı maddesi içermez.(Kaynak: Pinar.com.tr)

Doğalbilgi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir