TUZLA MÜCADELEYE “SÜPER” DESTEK

tuz1

Tuz tüketiminin zararlarının ortaya çıkmasıyla beraber bir ülke daha tuza savaş açtı.

New York Şehir Meclisi’nin başlattığı yiyeceklerdeki tuz miktarının azaltılmasına yönelik projeyle, tuz tüketimi %25 azalırsa ABD’nin sağlık harcamaları 10-24 milyar dolar düşecek.

New York Şehir Meclisi’nin başlattığı ve Ulusal Tuz Azaltma Girişimi tarafından yürütülen yiyeceklerdeki tuz miktarının azaltılmasına yönelikprojeye, Subway, Kraft, Goya ve Starbucks’ın da aralarında bulunduğu 21 firmadan destek geldi.

FİRMALAR TUZU AZALTIYOR

New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg’in büyük önem verdiği çalışmaya destek veren firmalardan Subway, sandviçlerinde kullanılan sodyum miktarını yüzde 32 oranında azaltabileceğini duyurdu. Kraft, ürünlerindeki peynir sodyumu oranını yüzde 18 düşürebileceğini açıklarken, Ragu ise makarna soslarındaki sodyumu yüzde 20 oranında azaltabileceğini ilan etti.

Kamu ve özel sektörün ortak olarak yürüttüğü çalışma 2015 yılına kadar ülke genelinde tüketilen sodyum miktarının yüzde 25 oranında azaltılmasını öngörüyor. Projenin başarıya ulaşması halinde ülke genelindeki sağlık harcamalarının 10-24 milyar dolar azalacağı tahmin ediliyor.

İnternethaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir