TÜRKİYE’DE ÜRETİLEN SEBZE-MEYVE TEHLİKELİ Mİ?

Fruit & Vegetable Platter

Dünyaca ünlü çevre örgütü Greenpeace Avrupa’da satılan 76 sebze-meyveyi test etti. Türkiye’de üretilen biber, armut ve üzüm en tehlikeli ürünler çıktı

Türk domatesi başta olmak üzere tarım ürünleri ihracı çeşitli kez “İnsan sağlığına zararlı kalıntı” tespitiyle sekteye uğramıştı. Türkiye buna rağmen 2011 yılında 2 milyar 339 milyon dolarlık sebze meyve ihracatı gerçekleştirmişti. Vatan’ın haberine göre, çevre örgütü Greenpeace, yaptığı araştırmada en tehlikeli ürünler listesinde ilk 3 sıraya yine Türkiye’de yetişen tarım ürünlerini koydu.

Türk tarım ürünleri bir kez daha ağır darbe yedi. Bugüne kadar başta Rusya olmak üzere Ukrayna, Almanya, Hollanda gibi ülkelerden “Yolladığınız tarım ürünlerinde insan sağlığına zararlı kalıntı madde var” uyarısı alan, hatta belirli aralıklarla ihracat imkanları kesilen Türkiye, bu kez de Greenpeace’in raporu ile şoka girdi. Çevre örgütü Greenpeace’in marketlerde satılan sebze ve meyveleri inceleyen araştırmasından korkutucu sonuçlar çıktı. Örgütün en tehlikeli ürünler listesinde ilk üç sırayı Türkiye’de yetişen biber, armut ve üzüm aldı. Greenpeace bu ürünlerin kesinlikle tüketilmemesini istedi.

Dünyaca ünlü örgütün Almanya’da yayınladığı “Kimyasal maddesiz yemek” başlıklı 26 sayfalık raporda, Türkiye’de üretilen sebze meyvelerin tüketilmemesi için uyarılar yer alıyor. Greenpeace üyeleri 2009-2010 yıllarında farklı ülkelerdeki farklı bölgelerdeki süpermarket, manav, perakende ve toptan satış yerlerinden 76 çeşit sebze ve meyve satın alarak bunları uzmanlara inceletti. Test edilen ürünlerin bir kısmında, sınırın üzerinde kimyasal madde tespit edildi. Araştırma sonucuna göre, incelenen ürünlerin yüzde 50’sinde zararlı organizmaları engellemek amacıyla tarımda kullanılan “pestisit” türü kimyasal maddelere rastlandı.

ORGANİK ÜRÜN ALIN
En fazla kimyasal maddenin kullanıldığı ürünler listesinin başında ise ortalama 24 kimyasal maddenin tespit edildiği Türkiye’de üretilmiş biber yer alıyor. İkinci sırada 10 kimyasal madde ile yine Türkiye’de yetiştirilen armut var. Üçüncü ise ortalama 9 kimyasal maddeyle Türk üzümü. Türkiye’de yetiştirilen kabak ve greyfurt da ‘sakıncalı’ listesine alınanlar arasında. İnceleme sonucuna göre, bu ürünlerdeki pestisit miktarı sıklıkla AB tarafından belirlenen kimyasal madde sınırının üzerinde. Buna ek olarak, Hindistan ve Tayland’da üretilen egzotik ürünlerden biber ve bamyanın da sorun teşkil eden oranlarda kimyasal içerdiği belirtiliyor. AB ülkelerindeki sebze ve meyvelerin, Türkiye ve denizaşırı ülkelere göre daha az kimyasal madde içerdiği ifade ediliyor.

Greenpeace uzmanı kimyager Manfred Santen, “Yemeğinde kimyasal madde olmasını istemeyen, organik ürün almalı ya da hangi ülkeden olduğuna bakmalı” dedi. Örgüt, çocuk, hamile ve hastaların bu maddelerden korunması gerektiğini belirtti.

2023 HEDEFİ 10 MİLYAR $
Türkiye tarım ürünleri ihracatından 2011’de 2 milyar 339 milyon dolar gelir elde etti. Rusya dahil pek çok ülkede Tarkan’lı tanıtım kampanyaları düzenlendi ve Türk tarım ürünleri hakkındaki olumsuz algı değiştirilmeye çalışıldı. Türkiye’nin 2023 hedefi 10 milyar dolarlık tarım ürünü ihraç etmek.

BAKANLIK: RAPORU ÖNCE İNCELEYELİM
Çevre örgütü Greenpeace’in dün Almanya’da yayımlanan “Kimyasal maddesiz yemek” başlıklı el kitabında, Türkiye’de üretilen sebze meyveler konusunda uyarması üzerine Tarım Bakanlığı konuyu incelemeye aldı. Greenpeace’in bu incelemeyi nasıl yaptığı, meyve ve sebze örneklerinin nasıl ve nerelerden alındığı ve teknik incelemenin hangi şartlarda yapıldığı gibi detayların incelenmesinin ardından Bakanlığın resmi bir açıklama yapacağı öğrenildi. Ziraat Odaları Birliği ve Ziraatçiler Derneği de önce yayını inceleyecek.

“GREENPEACE RAPORU GERÇEĞİ YANSITMIYOR”
Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Çalı, çevre örgütü Greenpeace’in raporunda, Türkiye’de üretilen biber, armut ve üzümün en tehlikeli ürünler olduğunun öne sürüldüğünü belirterek, bu haberlerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Çalı, yazılı açıklamasında, medyada yer alan haberlerde, dünyaca ünlü çevre örgütü Greenpeace’in sebze meyve ürünlerini test ederek, 26 sayfalık bir rapor hazırladığı bilgisinin yer aldığına dikkati çekti.

Greenpeace’in raporunda, Türkiye’de üretilen biber, armut ve üzümün en tehlikeli ürünler olduğunun öne sürüldüğünü hatırlatan Çalı, bu tür haberlerin Türk meyve sebze ihracatına darbe vurmak amacıyla yapıldığını ifade etti.

Çalı, söz konusu haberin doğruluk payının olmadığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

”Yaş meyve sebze ihracatçıları olarak özellikle son yıllarda tarım ilacı kalıntıları konusunda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve konuyla ilgili diğer kuruluşlarla birlikte etkili çalışmalar yapıyoruz. Benzer şekilde 2009 yılında Almanya’da çıkan bir haber yüzünden Türkiye’nin, AB ülkelerine armut ihracatı durma noktasına gelmişti. Yaşanan bu üzücü durumun ardından 25 Ocak 2010 tarihinde Türkiye’den AB’ye ihraç edilen domates, biber, armut ve kabakta yüzde 10 analiz şartı aranmaya başlamıştı. İlerleyen süreçte gördük ki Türk armudunda ve kabağında daha önce aranan yüzde 10 analiz şartına Mayıs 2011 tarihinde son verildi.”

Türkiye’den ihraç edilen armuda sürülen kara lekenin böylece temizlendiğini ifade eden Çalı, şöyle devam etti:

”Bu verdiğim örnek göstermektedir ki Greenpeace’in söz konusu haberi gerçeği yansıtmamaktadır. Çünkü haber konusu tarih olarak önceki sürece ait kalıyor. Aksi halde armutta analiz şartı devam ediyor olması gerekirdi. Yaş meyve sebze ihracatçıları olarak konunun üzerinde titizlikle durduğumuzu ifade etmek ve gerektiğinde yasal süreci başlatmak üzere hazırlıklarımıza başlayacağımızı belirtmek istiyorum. Bu tür sansasyonel haberlerle Türkiye’nin yaş meyve sebze ihracatına darbe vurmaya ve tüketicilerle bu işin ticaretini yapanları zor durumda bırakmaya kimsenin hakkı yoktur.”

Habertürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir