TRT ARAP’TA TÜRKİYE’DE SAĞLIK TURİZMİ PROGRAMI BAŞLIYOR

trtarap

“Türkiye’de Sağlık Turizmi” programı son yıllarda ülkemizin turizm potansiyeline eklemlenen ve ülkemize “nitelikli turist” kazandırma konusunda ilk sıraya yerleşen “sağlık turizmi” sektörünün anlatılacağı aktüel bir program.

“Sağlık turizmi” kavramı, en geniş manada “bir insanın teşhis ve/veya tedavi amaçlı olarak bir başka ülkedeki sağlık imkânlarına doğru yolculuğu” olarak tanımlanıyor. Son yıllarda hem özel sektörün, hem de Sağlık Bakanlığı’nın önemli çabalarıyla Türkiye’de, “sağlık turisti” konusunda oldukça önemli adımlar atıldı.

Elbette sağlık turizminin amacı “teşhis ve tedavi”.Ancak bu kavram sadece bu iki konuyla sınırlı değil. Tüm dünyada “sağlık turizmi” aynı zamanda “sağlığı tatille birleştiren” bir akım olarak gelişti.

Bugün ülkemize Ortadoğu, Balkanlar, Orta Asya, Afrika, Avrupa ve hatta Amerika’dan tedavi amaçlı olarak turistler geldiği bilinen bir gerçek. İstatistiklere bakıldığında son beş yılda ülkeye gelen “sağlık” amaçlı turist sayısında hızlı bir artış olduğu görülüyor. Bu artışta Sağlık Bakanlığı’nın sağlık turizmi ile ilgili çıkardığı genelgelerle, kamu hastanelerinin de sağlık turistine hizmet vermesinin önemli bir katkısı var.

2010 yılında Türkiye’ye tedavi amaçlı olarak gelen turist sayısı 200.000 civarında. Bu rakamın 2015 yılında 1.000.000 sınırına dayanacağı tahmin ediliyor. İşte tam da bu noktada TRT Arap kanalında yayınlanacak olan Türkiye’de Sağlık Turizmi programı yurt dışından Türkiye’ye gelmeyi planlayan hasta/turistlerin Türkiye’deki yol haritasını çıkarmaya, onlara her konuda kılavuzluk etmeye aday bir program.

Program,Türkiye’de hızla artan “sağlık turizmi” potansiyelini hem yurt içindeki sağlık kuruluşlarına ve sosyal paydaşlarına, hem de yurt dışındaki turist adaylarına ve sosyal paydaşlarına (doktorlar, turizm acenteleri, sigorta şirketleri, turizm portalları, bakanlıklar v.b) doğru şekilde anlatmayı amaç ediniyor.

Bunun dışında Türkiye’nin özellikle sağlık hizmetleri alanındaki kalite ve fiyat avantajını özellikle yurtdışında tanıtmak ülkemizin ekonomik kalkınmasına katkı yapmayı amaçlamak Türkiye’de Sağlık Turizmi programının diğer amacı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir