TAŞKÖPRÜ SARIMSAĞINA “ÇİN” OYUNU

Bolu’daki bir markette üzerine Kastamonu sarımsağı etiketi yapıştırılarak satılan Çin sarımsağı, Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan’ın girişimleri ile toplatıldı.

Taşköprü Belediye Başkanı Arslan, 2010 yılında sarımsak üreticisinin hakkını koruyabilmek adına Taşköprü sarımsağına coğrafi işaret aldıklarını ve bu doğrultuda denetimlerinin de devam ettiğini hatırlattı. Duyarlı bir vatandaşın haber vermesi üzerine, Bolu merkezde bulunan bir markette, Çin sarımsağının Kastamonu sarımsağı etiketiyle satıldığını öğrendiklerini belirten Arslan, bunun üzerine Taşköprü eski kaymakamlarından ve Bolu Vali Yardımcısı Ayhan Kartlı’dan yardım istediklerini belirtti.

Arslan, Kartlı’nın talimatıyla Bolu Gıda, Tarım ve Hayvancılık Tarım İl Müdürlüğü ekiplerinin söz konusu markette yapılan kontrollerde, üzerinde Kastamonu sarımsağı etiketi bulunan 250’şer gramlık 20 file Çin sarımsağının bulunduğunu söyledi.

Market hakkında yasal işlem yapıldığını ve Çin sarımsaklarının toplatıldığını vurgulayan Arslan, Çin sarımsaklarının Ankara’da faaliyet gösteren bir firma tarafından marketlere satıldığının tespit edildiğini aktardı.

Ankara Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğüne durumun bildirildiğini aktaran Arslan, “Dört bin sarımsak üreticisinin ve tüm Taşköprü’nün geleceğiyle oynamaya kimsenin hakkı yok” dedi.

Arslan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkilileriyle görüşerek, Türkiye genelindeki tüm büyük marketlerde Çin sarımsağı ile ilgili denetim yapılmasını isteyeceklerini sözlerine ekledi.

Posta

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir