‘TAŞIMA SU İLE HES YAPIMI VAN GÖLÜ’NÜ BİTİRİR

van

Van Gölü’nden su alınarak HES yapıhp elektrik üretilmesi projesine büyük tepki var. Fırat Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Hidrolik Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Dr. Cihat Tuna’nın projesine Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi bilim insanları sert tepki gösterdi.

Türkiye’nin en büyük gölünde yıllardır bilimsel çalışmalar yapan YYÜ Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı, Van Gölü’nün yapısı bakımından dünyada birçok bilimsel çalışmaya ışık tuttuğuna ve “benzersiz” olduğuna dikkat çekti.

Doğa Gözcüleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı da olan Prof. Sarı, “Van Gölü, üstünde gölün tüm ekolojik dengelerini altüst edecek deneyler yapılacak kadar küçücük ve önemsiz bir göl değildir. Mevcut yapısı ile tüm dünyanın dikkatini üzerinde toplayan, orijinal bir ekosistemdir. Bu yüzden iddia sahibine göre uzun dönemde tatlısuya dönüşeceği varsayılan göl ekosistemine müdahale anlamı taşıyan bu düşünce, yanlışlığının yanında tüm dünyanın tepkisini çekecek bir uygulama olacaktır” dedi. Prof. Sarı, bilimsel gerçeklerden kopuk, yerel jeolojik yapıdan habersiz ve gerçekçi olmayan böyle bir projenin, bölge halkı için ekonomik değeri de olan endemik “inci kefali”nin sonu anlamına geldiğini belirtti.

Sabah / DHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir