“TARIM BAKANLIĞINDAN HİÇBİRŞEY BEKLEMİYORUZ!”

kemal

Gıda Güvenliği Hareketi’nin bir anlamda teorisyenliğini yürüten Kemal Özer, iddialı açıklamalarına devam ediyor…Özer’in hedefinde bu kez Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Mehdi Eker var…

Tarım Bakanlığı’nın gıda tağşişleri ile ilgili teşhirlerini değerlendiren Kemal Özer; “Sadece 8-10 firmanın açıklanmasını doğru bulmuyoruz, BİM’in ürünleri örtbas edildi” dedi

Türkiye’nin gıda konusunda güvensiz bir ülke olduğunu belirten Gıda Hareketi Başkanı Kemal Özer; ülkemizde gıdaların sağlık, tağşiş, kimyasal kalıntı, zararlı katkı maddesi içerme, GDO içeriği ve dinî hassasiyetler açısından hiçbir özenin gösterilmediğini iddia etti. BİM Birleşik Mağazalarının ürettiği label ürünlerin Bakanlığın açıkladığı listede BİM adı gizlenerek duyurulmasını eleştirdi.

“ŞİRKETLERİN ÇIKARIYLA İLGİLİLER” İDDİASI

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın bugüne kadarki uygulamaları ve özellikle de son birkaç aydır yaşananların ilave bir söze hacet bırakmadığını belirten Kemal Özer; “Gelişmeler bir kez daha göstermiştir ki, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı gıdanın niteliği, yani besleyiciliğiyle değil, sadece ekonomik büyüklüğü ile ilgilenmektedir. Bakanlığı, gıda meselesine toplumun sağlığı ve inançları açısından yaklaşmamakla suçlayan Gıda Hareketi Başkanı; “Bakanlığın tüm derdi ekonomik büyüklük ve rakamsal oyunlardır” dedi.

BAKANLIK SON 2 YILIN GIDA TERÖRİSTLERİNİ GİZLİYOR

Tablonun çok kötü olması nedeniyle Tarım Bakanlığı’nın, 2010 ve 2011 yılında yapılan denetim sonuçlarını açıklayamadığını belirten Özer, bu nedenle Bakanlığa dava açtıklarını açıkladı. “Mehdi Eker’in yönettiği Tarım Bakanlığı’ndan hiçbir beklentimiz yok” diyen Özer; “Bakanlığın son minik adımlarının hiçbir samimiyeti yok” ifadelerini kullandı.

VİŞNE RENKLİ ÜRÜNLER, BİTİN KANINDAN

Özer, “Müslüman bir ülkede, ürünlerinde E120 kodlu ‘Karmin/Kokhineal’ adlı minik bitlerden elde edilen renklendiricileri kullanan arsızların pirim yaptığı ve haberler karşısında kıllarını bile kıpırdatmadıkları bir ülkede, keşke tüm sorun salam ve sucuğa dana eti yerine hindi eti katmaktan ibaret olsa” dedi.

BAŞBAKAN’IN VİCDANINA SESLENİYORUZ

Başbakan Erdoğan’ın artık gıda sorununa el atması gerektiğini söyleyen Gıda Hareketi Başkanı Kemal Özer; Başbakan Erdoğan’ın artan sağlık sorunlarını, kısırlaşan toplumu, inancımıza aykırı gıda üretilmesine sessiz kalmasına anlam veremiyoruz. Bizim tanıdığımız Recep Tayyip Erdoğan, buna çoktan müdahale etmeliydi ama ne yazık ki hâlâ etmedi. Biz Sayın Başbakan’ın; hiçbir insanın, hiçbir canlının hak etmediği bu vahim tabloya müdahale etmesini sabırsızlıkla bekliyoruz” dedi.

BİM’LE İLGİLİ ÖNEMLİ İDDİA

Özer, birçok ilde ucuz olmasından dolayı çokça tercih edilen alışveriş merkezi BİM ile ilgili de önemli iddialarda bulundu. Tarım Bakanlığı’nın internet sitesinde teşhir ettiği ürünler arasında bulunan Beşler’in ürettiği Uludağ sosisin, aynı zamanda BİM’in de private label ürünü olduğunu fakat Bakanlığın BİM’in adını gizlediğini iddia eden Özer, şöyle devam etti:  “Bakanlığın internet sitesinde, laboratuvar sonuçlarının olumsuz çıkması üzerine gıdada taklit ve tağşiş yapıldığı kesinleşen peynir üreticisi 3 firma ile et ürünleri üreticisi 3 firma ilan edildi. Bu ürünlerin arasında yer alan ‘Uludağ’ marka soyulmuş sosis BİM’in private label ürünleri arasında yer alıyor. Belgede şöyle denilmişti: 1-‘Uludağ’ marka soyulmuş sosis üreten Karizma Beşler Et Tesisleri Kemerburgaz Cad. No 76 Kağıthane /İstanbul (yabancı doku, iç organ tespiti) (parti seri no: SN 08-P1)” Konuyla ilgili BİM’den henüz bir açıklama gelmezken, Türkiye’nin en büyük ve memnuniyet endekslerinde en önde yer alan perakendecisinin bu durumla nasıl baş edeceği merak konusu.”

 

memleket.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir