TARIM BAKANLIĞI’NDAN ÇİN TUZU HAMLESİ

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın hazırladığı ‘Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliği Taslağı’na göre bağımlılık yaptığı öne sürülen ‘Glutamikasit’ (Çin tuzu) artık geleneksel ürünler olan sucuk, pastırma, döner, köfte, pekmez ve çiğ köftede kullanılmayacak.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ilginç bir karar imza attı. özellikle cips, gofret, asitli içeceklerde bulunan ve bağımlılık yapan “MSG”nin kullanımını sınırlandırıyor.

MSG, NEDEN SADECE GELENEKSEL ÜNLERDE YASAKLANIYOR?

Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliği Taslağı’na göre geleneksel ürünler olan sucuk, pastırma, döner, köfte, pekmez ve çiğ köftede MSG kullanımı yasaklanıyor. Sucuk pastırma döner ve köfte gibi ürünlerde MSG’nin yanı sıra ribonükleotitler, nitratlar ve renklendiriciler de konulmayacak. Pekmez ve çiğ köfteye de hiçbir katkı maddesi eklenmeyecek. Bakanlık bu yolla geleneksel ürünleri dünyaya tanıtırken gerçek tatlarının korunmasını amaçlıyor.

DOMUZ VE İNSAN KATKILARINA YASAK GETİRİLEBİLECEK Mİ?

cin-tuzu

Taslağa göre, Türkiye’de kullanımı ve ithalatı serbest olan domuz veya insan kaynaklı katkı maddelerinin gıdalarda, gıda katkı maddelerinde, gıda enzimlerinde ve gıda aroma vericilerinde kullanılması da yasak kapsamına alınıyor.

KATKI MADDELERİNE TÜR ZORUNLULUĞU GELECEK

Bakanlığı yeni taslağına göre, son tüketiciye sunulacak gıda katkı maddelerinin etiketlerinde, gıda katkı maddesinin elde edildiği kaynağın adı bitkisel, hayvansal, mikrobiyolojik şeklinde belirtilirken hayvansal gıda katkı maddelerinde ise elde edildiği hayvanın cinsinin yazılması sorunlu hale gelecek.

EKMEKTE KATKI YASAKLANIYOR MU?

Buğday ununda askorbik asit dışında tüm gıda katkı maddeleri yasaklanacağı iddia edildi. Standart ekmekte ise (un, su, tuz ve mayadan oluşan) dışında gıda katkı maddesi kullanılmayacak. Ancak mayasının ekşi maya mı yoksa tehlikeli biyoteknoloji ürünü GDO’lu maya kullanımı devam ediyor.

Taslak hakkında Gıda Hareketi olarak ilerleyen günlerde görüşlerimizi dile getireceğiz. Ancak atılan adım, tüm eksikliklerine rağmen son derece isabetli. Gıda Hareketi olarak atılan her olumlu adımda olduğu gibi bu tür olumlu gelişmelerde ilgili makamları desteklediğimizi belirtmekte yarar var.

Gidahareketi.org

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir