Tansiyondan kurtulmanın bitkisel yolları..

Evdeki imkanlarımızla da sağlığımızı koruyabiliriz… Evdeki bitkiler her zaman başucumuzda ve bizi gerektiğinde hastalıklardan koruyacak özelliklere sahiptir. İşte, çoğumuzun yaşadığı tansiyon sorununa bitkisel ve pratik çözümlerle ilgili detaylar..

Tansiyon nedir?

En basit tanımıyla kan basıncını tansiyon diye adlandırdığımızı belirtelim. Tansiyon; yaşa, bünyeye ve tansiyon ölçüldüğü andaki ruhi veya bedeni duruma göre farklılık göstermekle beraber hayati önem taşıyan bir bulgudur. Tansiyon, gün içerisinde farklı zamanlarda en az 3 kez ölçülüp, ortalaması alınarak belirlenir.  Dediğimiz gibi kan dolaşımının sağlanması için bir basınç gereklidir. İşte bu basınca tansiyon denir. Kan basıncı ölçülürken 2 kan basıncı değerine bakılır.

Büyük tansiyon ( Kalbin kasılması sırasında ölçülen kan basıncı)

Küçük tansiyon ( Kalbin gevşemesi sırasında ölçülen kan basıncı)

Normal bir insanın istirahat halindeyken, tansiyon değeri 12/8 dir.

Genellikle, normalin üst sınırı olarak kabul edilen değer, 14/9 dur. Kan basıncı devamlı olarak 14/9 un üzerinde seyrediyorsa, yüksek tansiyon var demektir.

Tansiyon neden yükselir? 

Tansiyon, genetik bir rahatsızlık değildir. Kilo, şeker hastalığı, hareketsizlik, beslenme şekli, yaşam tarzı, stres tansiyonun yükselmesine sebep olur.

Yüksek tansiyonun zararları nelerdir? Tehlikeli midir?

Yüksek tansiyon, boyun damarlarının kireçlenmesine ve beyindeki kılcal damarların çatlamasına beyin kanamalarına neden olan yaygın ve tehlikeli bir hastalıktır.

Tansiyonun yükselmesini engellemek için alınacak basit ancak hayati önlemler… 

Yağlı ve yağda kızartılmış besinler, hamur işleri, hamur tatlıları,et ve etten yapılmış pastırma,sucuk,salam gibi ürünler ile sakatatlar tansiyonu yükseltir. Bu tür gıdalardan uzak durmaları gerekir.

Sebze yemeklerine ağırlık vermek tansiyonun yükselmesini önleyen bir diğer önemli adım.

Yemekler, sıvı bitkisel yağlarla hazırlanmalıdır. Katı yağlardan uzak durulmalıdır.

Yemeklerde tuzu azaltmak, hatta kesmek gerekir.

Posalı, potasyum ve magnezyum içerikli beslenmek gerekir.

Sigara ve alkolü bırakmak gerekir. Zira bunlar, hipertansiyona davetiye çıkarır.

Hafif egzersizler, tansiyonu düşürür.

Mümkün olduğunca stresden uzak durmak gerekir.

Peki tansiyonun yükseldiği bir durumda evdeki imkanlarla tansiyon nasıl düşürülür?

resized_3c1d7-e1b811629496

Tansiyonun Yükseldiği Durumlarda, Evde İlk Yardım olarak Ne Yapılmalı? Tansiyon Düşürmek için Evde Ne Yapılır? gibi sorularının cevabını uzmanlardan da alınan bilgilerler vermeye çalışalım… Öncelikle tansiyon kontrolünde doktor kontrolü şart. Evde yapılabilecek tedavi ve tedbir yöntemlerini de sıralayalım:

Öncelikle, kollarınızı dirsekten bileklere kadar soğuk su ile ile yıkayın. Bu önlem, tansiyonunuzu en az bir, iki derece düşürür.

Sabahları aç karnına 4-5 adet ceviz içi yemek, tansiyonu düşürür.

Günde 3-4 diş sarımsak yemek, tansiyonun düşmesine yardımcı olur.

Bir bardak kaynar suyun içerisine, 3-4 gram ardıç tohumu atılır. 10 dakika demlendirilir. Daha sonra günde 2-3 su bardağı içilir.

Haftada 1 gün sadece portakal yenilir. Başka hiç bir şey yenmez.

Her yemekten önce 100-150 gram çilek yenir.

Biberiye bitkisinin tansiyonu düşürücü etkisi vardır. 1 bardak kaynamış suyun içerisine 1 çay kaşığı biberiye konur ve demlendirilir. Daha sonra içilir.

500 gram su içerisine 3 adet soğan ince bir şekilde doğranır. 1 gece bekletilip süzülmelidir. Günde 1 fincan yemeklerden yarım saat önce içilir.

Bir bardak kaynar su içersine 4-5 gram kimyon eklenip, 10 dakika demlendirilir. Bu çaydan günde 2-3 bardak içilir.

1-2 çay kaşığı ince kıyılmış ökse otu 1bardak soğuk suda 8 -10 saat bekletilir.Daha sonra hiç bir tatladırıcı koyulmadan sabahları aç karnına içilir.

Günde 2-3 bardak alıç çayı balla tatlandırılarak aç karnına yada öğün aralarında içildiği zaman tansiyonu düşürür.

Zeytin yaprağı, limon tansiyonu düşürür.

Ayrıca, hayvani yağlardan uzak durmalarını, doğal beslenmelerini, tuzu kesmelerini öneriyor.

Sarımsak tansiyonu düşürür mü?

Her ne kadar halk arasında sarımsak tansiyon düşürücü olarak bilinse de; sarımsak tansiyonu düşürmez, fakat sarımsak ve soğan tansiyonu ayarlamada çok etkili bitkilerdir. Bu nedenle, hipertansiyon şikayeti olanların, yemeklerine bol soğan, sarımsak koymalarını öneriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir