STARBUCKS KAHVEDE ARTIK BÖCEK KULLANMAYACAK!

1335021014_30_Starbucks-Kahvede-Bocek-Kullanmayacak

Dünyanın en büyük kahve zinciri Starbucks, ürünlerinde tartışma yaratan böcek kullanımından vazgeçiyor.

Bazı kahve ve pasta çeşitlerine renk vermek için, bir çeşit parazit olan ‘cochineal’ adlı kırmızı böceği kullandığı ortaya çıkınca büyük tepki çeken şirket bu stratejisini durdurma kararı aldı. Daha önce böcek kullandığını itiraf eden ancak suni kimyasal renklendiricilerin sağlıklı olmamasından dolayı böyle bir yola başvurdukları savunmasını yapan Starbucks’ın CEO’su Howard Schultz, “Önümüzdeki haziran ayından itibaren böcek kullanımını azaltacağız. Kısa süre sonra da böcek kullanımını bitirerek, domateste bulunan likopin maddesini kullanmaya başlayacağız” dedi.

Barista çıkardı

Şirketin ürünlerinde böcek kullandığı gerçeği, Starbucks’ta çalışan bir baristanın (kahve hazırlayan uzman) vejeteryanlar tarafından sıklıkla ziyaret edilen bir internet sitesine yazdığı mail ile ortaya çıktı. Hiçbir hayvansal ürün kullanmayan tüketiciler tarafından kurulan internet sitesi ThisDishIsVeg.com, daha önce kullanıcılarını frappucino içmemeleri konusunda uyarmıştı. İnternet sitesinden yapılan açıklamada çilekli frappucino’nun bitkisel bir içecek olmadığı, yapımında böcek kullanıldığı belirtilmişti. Çalışanın ortaya çıkardığı bu gizli bilginin ardından Starbucks Amerika Başkanı Cliff Burrows da, “Müşterilerimiz olarak daha iyisini bekliyor ve hakediyorsunuz. Biz de daha iyisini yapmak için söz veriyoruz” diyerek iddiaları kabul ettiğini onaylamıştı.

Kullanımı yasak değil

Starbucks, cochineal böceklerini kurutarak frappuchino, çilek-muz aromalı buzlu içecek, frambuazlı kek, doğumgünü pasta kaplaması, küçük çörekler, pembe buz ve kırmızı turta ürünlerinde kullanıyor. Starbucks’ın sadece ABD pazarındaki mağazalarında faydalandığı bu böcekler, aynı zamanda tekstil ve kozmetik boyası yapımında da kullanılıyor. Böceğin özünden elde edilen ‘karmin’ adlı maddenin tek kullanıcısı Starbucks değil. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) kullanımına izin verdiği madde, eski zamanlardan beri kırmızı renk elde etmek için yararlanılan cochineal böceğinden elde ediliyor. İlk olarak Aztekler tarafından kök boyasına renk katmada kullanılan bu böcek Güney Amerika ve Meksika’da yaşıyor. Öte yandan, Cochenial böceğinin, kola yapımında kullanıldığı da iddia edilmişti.

En iyi kahve evde yapılır

STARBUCKS CEO’su Howard Schultz, ‘En iyi kahve evde yapılır’ itirafında da bulunmuştu. Gerçek tat ve keyfin alınması için en iyi kahve içme şeklinin ‘French press’ ile olacağını belirten Schultz, şunları söyledi: “French press için çekilmiş kahve çekirdekleri, bir kaç dakika kaynar suyla doyla doldurulan kapta bekletildikten sonra içilmeli. Press, kahvedeki yağı, tadı ve kokuyu tam anlamıyla almak için kullanılabilecek en iyi yöntemdir. Bunu da evde kendiniz yapabilirziniz. Ben her gün kahvemi bu şekilde içiyorum.”

 

Hürriyet

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir