Spor yapmak için 10 neden

Spor yapmanın önemini ve sağlığa olumlu etkilerini tüm otoriteler kabul ediyor. MACFitTrump eğitmeni Nuraydın Özkaya, spora başlamak için 10 önemli nedeni açıkladı.

Sağlıklı ve zinde bir yaşam için sporun çok önemli olduğunu vurgulayan Özkaya, ”Her sabah spor yapmanın güne daha enerjik başlamada etkisi çok önemli. Egzersizlere başladıktan sonra bağışıklık sisteminiz güçlenecek ve hastalıklara karşı daha dirençli olacaksınız” dedi.

Özkaya, ”Her sabah güne daha enerjik başlamak için spor yapmaya özen göstermeliyiz.Egzersizlere başladıktan sonra bağışıklık sisteminizin güçlendiğini hissedecek ve hastalıklara karşı daha dirençli olmaya başladığınızı göreceksiniz” diyor.

Sporun hayatımızda olumlu birçok etkisi olduğunu belirten Nuraydın Özkaya, spora başlamak için 10 nedeni şu şekilde sıraladı:

-Sabah uyandığında ‘Her yerim ağrıyor’ şikayetlerin sona erecek; dinç bir şekilde uyanacak ve güne daha enerjik devam edeceksin.

-Aynaya baktığında kendine ”Evet, kendimi ve bedenimi seviyorum” diyeceksin.

-Egzersiz yapmak beynin ihtiyacı olan oksijen ve enerjiyi artıracak. Böylece daha net ve sağlıklı düşünmene, daha doğru kararlar alabilmenize katkı sağlayacak.

-Bağışıklık sistemin güçlenecek. Bu da seni hastalıklara karşı daha dirençli yapacak ve hastalık sürecini daha hafif ve hızlı atlatmana yardımcı olacak.

-Akciğer kapasiten artacak ve güne evde, işyerinde, ofiste daha zinde bir şekilde devam edebileceksin.

-Egzersiz yapmak kalp damar sağlığını koruyacak. Düzenli egzersiz, tansiyon,kolesterol, şeker gibi hastalıkların oluşma riskini en aza indirecek.

-Düzenli spor yapmak, çalışma koşullarının ve günlük yaşamın sebep olduğu kas ve iskelet sistemi hastalıklarından ve hareket kısıtlılığının neden olduğu sorunlardan korunmanı sağlayacak.

-İleri yaşlarda sık görülen kas ve iskelet sistemi rahatsızlıkları, diz, kalça,omuz ve ayak bileği sakatlanmalarının önüne geçmene yardımcı olacak. Oluşan hastalıkların tedavisi ve ağrıların daha rahat kontrol altına alınmasını sağlayacak.

-Hem sağlığın hem dış görünüşün için riskli olan postürel problemleri azaltacak ve sana daha doğru bir duruş kazandıracak.

-Tüm bu fiziksel katkılarının yanı sıra yeni insanlarla tanışmanı, sosyalleşmeni ve negatif enerjiden uzaklaşmanı sağlayarak yaşam kaliteni yükseltecek.

FOTO: klimkin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir