ŞİŞMANLIK KANSERİ SEVİYOR

sismanlik

Almanya Kanserle Mücadele Derneği (DKG) Federal Meclis’e Almanya’daki kanser araştırmalarına ilişkin sunduğu raporunda, aşırı kilonun kanser riskini artırdığı belirtildi. Raporda şişmanlığın, yakın gelecekte kanser ve diğer başka hastalıklardan ölümlerin artmasında önemli bir unsur olacağı vurgulandı.

Uzun süre devam eden gözlemler sonucu araştırmacılar, yağlı yiyecek tüketenlerde, az yağlı ürünleri yiyenlere oranla bazı kanser çeşitlerine daha sık rastlandığına dikkat çekti. Raporda şişmanlığın, kadınlarda rahim kanseri, göğüs, safra kesesi ve kalın bağırsak kanserini tetiklediği yer aldı. Özellikle yağlı yiyecek tüketiminin, kalın bağırsak ve prostat kanseri riskini artırdığı kaydedildi.

Gıdalardaki gizli yağ miktarı

Alkol, kalorili yiyecek ve içecek tüketilmesi ile birlikte az hareket etmenin vücuttaki yağ oranını artırdığına dikkat çeken araştırmacılar, günlük yağ tüketiminin azaltılması tavsiyesinde bulunuyor. Araştırmacılar, günlük yağ tüketiminin toplam enerjinin yüzde 30’nu geçmemesi gerektiğini belirtiyor.

Araştırmacılar bazı yiyeceklerdeki gizli yağ miktarına dikkat edilmesi gerektiği konusunda da uyarıyor. Raporda çikolata gibi kakaolu tatlı yiyeceklerin, süt ve süt ürünleri ile et, sosis ve salam gibi gıdalarda bulunan yağ oranının çoğu insanın dikkatinden kaçtığı kaydediliyor.

Gazeteport.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir