ŞİŞMAN SAYISI NEDEN ARTIYOR?

obezite

Şişmanlık hakkında gerçekler
Obez insanlar neden fazla yiyor? Şişman insan sayısı neden artıyor? Modern dünyanın en büyük sorunlarından ‘obezite’ basit bir öz denetim eksikliğiyle açıklanabilir mi? ‘Şişmanlık Hakkında Gerçekler’ 9 Haziran Cumartesi günü NTV’de.

Obezite modern dünyanın giderek daha önemli bir sorununa dönüşürken çeşitli problemleri de beraberinde getiriyor. Peki, neden obez insanlar fazla yiyor? Şişman insan sayısısı neden giderek artıyor?

BBC imzalı belgesel ‘Şişmanlık Hakkında Gerçekler’de Cerrah Gabriel Weston, neden daha şişman hale geldiğimizi bulmak içim yola çıkıyor. Weston, sorunun basit bir öz denetim eksikliği olduğu görüşünde değil. “Daha az yiyip daha fazla egzersiz yapmak” şeklindeki genel tavsiye, çoğu insanda işe yaramıyor. Bu yüzden Weston obezite salgınının arkasındaki bilimsel gerçeği açığa çıkarmak için harekete geçiyor.

Suçlu hormonlar
Weston, yemek yeme kararımızı etkileyen en güçlü etkenin hormonlarımız olduğunu açıklayan, dünyanın önde gelen obezite uzmanlarından Dr. Carel Le Roux ile görüşüyor. Le Roux, son on yıl içinde keşfedilen, biri acıktıran diğeri tok hissettiren iki hormondan bahsediyor. Hatta, bu hormonların gücünü göstermek için bizzat Weston’ın üzerinde, bir deney yapıyor. Sonuç, obez insanların hormonlarının onlara verdiği mesaj, normal kilodaki insanların hormonlarının verdiği mesajdan farklı.
Ntvmsnbc.com

One thought on “ŞİŞMAN SAYISI NEDEN ARTIYOR?

  • 17 Aralık 2013 tarihinde, saat 13:28
    Permalink

    hayır olmak istemem

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir