SINAV DÖNEMLERİNDE BESLENME

sınav

Sınav dönemi ve beslenme.

Aylar süren çalışma, azim, emek ve sabrın ilk aşaması için çocuklarımız ve onların aileleri son derece stresli ve kaygılı günlerin içindeler. Her birine hakettikleri başarıyı kazanmalarını diliyorum.

Bu dönemde nasıl daha iyi hissedebilir, daha iyi beslenebilir ve sınavdaki başarıya destek olabilecek neler yapılabilirin telaşındayız ülkece. Elbette tüm bunları birkaç güne sığdırmak mümkün değil, sürecin tamamına yaymak gerekiyor hatta tüm yaşama. Yine de sınav günü oluşabilecek olumsuzlukları engelleyebilecek ve sınav performansına katkısı olabilecek önemli şeyler var yapabileceklerimiz.

Özellikle bu üç gün kendimize takılıp düşmememiz gerekiyor. Yapılabilecek küçük bir hata sınav günümüzü mahvedebilir. Bu nedenle özellikle bu 3 gün boyunca ev dışında yemek yenilmemesini öneriyorum. İnkübasyon süresi 72 saat olan bakteriler için üç gün önceden kendimizi besin zehirlenmelerine karşı korumaya almakta fayda var. Bu nedenle güvenilir besinleri güvenilir yerlerde -ki en uygunu ev gibi görünüyor- tüketmek en akıllıcası.

Biliyor muydunuz ?

Özellikle ayçiçeği çekirdeğinde bulunan magnezyum kişinin konsantrasyon yeteneğini artırırken, stres azaltıcı özelliği ile de rahatlama sağlar. Akşamları küçük birer kase tüketilebilir.

Şekerli besinler ve başarı arasındaki bağlantıya ilişkin bilinen büyük yanlış

Vücudun şekere ihtiyacı var mıdır?

Vücudun sofra şekerine ihtiyacı yoktur; gün içinde normal olarak alınan besinlerle şeker ihtiyacı karşılanabilmektedir. Şekerleme, tatlı, pasta ve kurabiyelere yani basit şeker içeren yoğun karbonhidrat ağırlıklı besinlere ihtiyaç yoktur. Düzenli olarak beslenen ve öğünlerini vaktinde yapan kişilerde kan şekeri dengesi kurulduğu için tatlı yeme eğilimi çok daha az görülür. Yeterli ve dengeli beslenmeyen kişilerde tatlı ihtiyacı daha fazla oluşabilir. Vücut uzun süreli açlıktan sonra boşalan depoları doldurmak için ilk olarak yüklü miktarda karbonhidrat ve şekere eğilim gösterir. Alınan yüksek miktardaki kalorili besinin bir kısmı şeker depolarını bir kısmı da yağ depolarını doldurur.

Öte yandan, psikolojik faktörler de tatlıya eğilimi yükseltir. Regl dönemine giren kadınlar, yoğun çalışanlar, stresi yüksek olanlar kendilerini tatlı yiyerek mutlu etmek isterler. Sınav dönemi de bu yaş grubunun en belirgin stresidir. Şekerli besinlerin tüketimi ise bilinenin aksine, kişide uyku hali, konsantrasyon da azalma ve hafızayı olumsuz etkileme gibi istemediğimiz olumsuzlukları doğurur.

 

Hafıza ve konsantrasyonu destekleyen kahvaltı

 

Ada çayı (bol limonlu, tarçın ve karanfilli)

2 dilim tam buğday ya da çavdar ekmeği

1 tam ceviz içi

2-3 adet çiğ fındık ya da badem

2 dilim peynir

1 su bardağı taze sıkılmış havuç veya 2 dilim ananas

1 yemek kaşığı pekmez

2-3 adet kara hurma veya kara erik

1 yumurta

10-15 dal maydanoz

 

Biliyor muydunuz ?

 

Kahvaltı öğününde proteinden zengin beslenmek, hafıza ve konsantrasyon yeteneğini arttırırken kişiyi daha uyanık ve dinç tutar.

 

Sınavdan önceki  gün için örnek akşam mönüsü

Izgara ya da fırında somon ya da levrek

1 su bardağı taze sıkılmış ananas ya da elma suyu

1 tam ceviz içi veya 6-7 adet fındık ya da badem

Zeytinyağlı enginar ya da kereviz

Roka-havuç salata  (nar ekşili)

Tam buğday ekmeği

 

Biliyor muydunuz ?

 

Adaçayı hafızayı güçlendirir. Aynı zaman da hazımsızlık, aşırı terleme ve boğaz ağrısına da iyi gelir..

 

Uzm.Diyetisyen Banu Topalakçı / Bugün

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir