SİGARADA KATKILI TUZAK İDDİASI

sigara

Sigarada katkılı tuzak

Tütün ürünlerinin içinde 599 katkı maddesi olduğunu belirten Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi, sigara içimini kolaylaştıracak, bağımlılığını artıracak mentol dahil tüm katkı maddelerinin acilen yasaklanmasını istedi.
Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesince (SSUK), gençleri tütün ürünlerine cezbedecek, içmeyi kolaylaştıracak, bağımlılığı arttıracak mentol dahil tüm katkı maddelerinin acil yasaklanması istendi. SSUK’dan yapılan açıklamada, katkı maddesinin, tütün ve su dışında sigara ve diğer tütün ürünlerine işlemenin her basamağında katılabilecek şekerler, aromalar, içmeyi kolaylaştırıcı maddeler olduğu belirtildi. Gençleri sigaraya alıştırmak ve bırakmak isteyenleri caydırmanın sigara pazarını elde tutmak için kritik stratejiler olduğu ifade edilen açıklamada, giderek artan rekabet ve halk bilinçlenmesi sonucunda tütün endüstrisinin ürünlerini satmak için cezbedici, bağımlılığı arttırıcı, hastalık bulgularını maskeleyici, çevresel tütün dumanını kamufle edici katkı maddeleri kullanıldığı vurgulandı.

Mentol bağımlılığı
Tütün ürünlerinin, nikotini ve çeşitli katkı maddelerini insan bedenine veren ileri teknoloji mühendislik ürünleri olduğunun belirtildiği açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Tütün endüstrisinin kendi belgelerinde tütün ürünlerinin içinde 100’den fazlasında belli farmakolojik etkiler olan 599 katkı maddesi olduğu belirtilmiştir. Bilimsel çalışmalar sigaraların içindeki çeşitli maddelerin nikotin metabolizması üzerinde etkili olduğunu ve bağımlılığı arttırdığını göstermiştir. Mentol, üzerinde mentollü ibaresi olmayan sigaralarda da bulunuyor. Serinletici, yerel uyuşturucu etkisiyle sigaranın daha derine çekilmesine neden oluyor. Katkı maddelerini yeterince kısıtlamamak, gençlerimizi tehlikeye atmak olacaktır. Gençleri tütün ürünlerine cezbedecek, içmeyi kolaylaştıracak, bağımlılığı arttıracak mentol dahil tüm katkı maddelerinin ivedilikle yasaklanmasını talep ediyoruz.”

Yenicağgazetesi.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir