SAĞLIKLI İÇECEKLERDEN VAZGEÇMEYİN

saglikli-icecekler

Bu içecekler kilo almanıza veya vermenize yardımcı oluyor
İnsanlar kilo vermeye çalışırken ne yediklerine de dikkat eder. Ancak içtiği içecekleri çoğu kişi önemsemez. Bunun bir hata olduğunu söyleyen uzmanlar, içeceklerden de bol miktarda kalori aldığımıza dikkat çekiyorlar.
Doğru içecekleri seçmek metabolizmanızı ayarlayabilir, iştahınızı sınırlayabilir ve toplam kalorinizi azaltabilir. WebMD isimli internet sitesinde yer alan habere göre, işte kilo vermede sizin için yararlı ve zararlı olan içecekler:

Yardımcı içecekler

Su: Meşrubat yerine su içerseniz her gün yüzlerce kalori kaybedersiniz. Ayrıca yemekten önce 2 bardak su içmek daha hızlı doymanızı sağlar. Bunun yanı sıra su içmek metabolizmanız üzerinde pozitif etki oluşturur.

Sebze suları: Sebze suyu meyve suları kadar besleyici olabilir, az şeker içerir. Buna rağmen sebze sularında fazla miktarda sodyum vardır. Bir bardak domates suyu 41 kalori içerirken, bir bardak portakal suyunda ise 122 kalori bulunur. Daha fazla lifli içecek içerseniz açlığınızı da kontrol edebilirsiniz.

Az yağlı süt: Kalsiyum açısından zengin gıdalar yemek sağlıklıdır ve kilo vermenize de yardım edebilir. Bazı araştırmalar ise bol miktarda süt içmenin ya da diğer süt ürünlerinden tüketmenin kilo vermeye yardımcı olduğunu göstermiştir. En iyi fayda için az yağlı süt, yoğurt ve peyniri tercih edin.

Sütsüz kahve: Kafein ihtiyacınız olduğunda kahve asitli içeceklerden ya da enerji içeceğinden daha iyi bir seçimdir. Sütsüz kahve kalorisizdir ve antioksidan bakımından da zengindir. Çalışmalar günde 3-4 fincan kahve tüketmenin ruhsal halinizi ve konsantrasyonunuzu geliştirdiğini, tip 2 diyabet ile bazı kanser türlerine yakalanma riskini azalttığını göstermiştir.

Yeşil çay: Yeşil çay kilo vermeye yardımcı olmak için mükemmel bir seçimdir.Kalorisi olmayan yeşil çay özleri kilo vermenizi tetikler. Araştırmacılar kilo vermeye nasıl yardımcı olduğu tam olarak açıklığa kavuşturamasa da “kateşin” isimli mikro-besinler burada rol oynuyor. Yeşil çayın faydası birkaç saat içinde görülmeye başlar. Haftada en az 2 kez yeşil çay içmelisiniz.

Beslenmenize kalori ekleyen içecekler

Asitli içecekler: Bir şişe gazlı içecek içtiğinizde yüzlerce boş kalori tüketmiş olursunuz. Bazı çalışmalar, asitli içeceklerin kısa süreli faydası olduğunu gösterir. Ancak diğer araştırmalar ise diyet içecek içenlerin bile kilo aldığını gösterdi.

Meyve suyu: En az gazlı içecekler kadar kalori içeren meyve suları size yararlı besinleri de sağlar. Bu bir ikilemdir. Ancak siz vitaminleri ve antioksidanları şeker olmadan içmek isterseniz, yüzde 100 meyve sularını tercih etmelisiniz. Tatlandırıcı ve şeker içeren meyve sularından uzak durun.

Yumuşak içecekler: Köpüklü bir meyve içeceği için muz, çilek ve yaban mersinini blendırdan geçirin. Böyle bir içecekte bol miktarda vitamin ve mineral vardır. Kalori açısından ev yapımı içecekler en iyisidir. Çünkü içindekileri siz belirliyorsunuz, miktarını da ayarlayabilirsiniz.

Enerji içecekleri: Gazlı içecekler gibi bir çok enerji içeceğinin kalorisi fazladır. Daha fazla besin içermesine rağmen, aynı vitamin ve mineralleri az kalorili yiyeceklerden de alabilirsiniz. Kilo vermede kararlı olan insanlar susadıklarında sporcu içeceği yerine su içmeli.

Zamanonline

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir