SAĞLIĞINIZI MODAYA FEDA ETMEYİN

moda

Her moda olan sağlıklı değildir.

Yapılan son araştırmalar modaya acısız katlanılamadığını bir kez daha ortaya koydu. ABD’de yayımlanan Wall Street Journal gazetesi, sağlık için sakıncalı olan bazı trendleri derledi:

 

–  Dar pantolonlar: Sinir sıkışması ve sindirim sorunlarında büyük rol oynuyor. Ayrıca, mide yanması, şişkinlik de neden olduğu diğer sorunlar arasında yer alıyor.

–  Korse ve taytlar: Sinir sıkışması ve sindirim sorunlarını tetiklemenin yanında, karna uyguladığı baskı yüzünden rahat nefes alınmasını engelleyerek ciğerlere giren oksijen miktarını azaltıyor, bu da sersemleşmeye neden oluyor.

–  Gömlek ve kravatlar: Uzmanlar, boynu sıkan kravat, kurdela, papyon gibi aksesuarlar ve dar gömleklerin beyne giden kan seviyesini etkileyerek görme yeteneğinde azalmaya neden olabileceğine karşın uyarıyor.

–  İç çamaşırlar: İç çamaşır üreticileri, kadın müşterilerin yüzde 75’inin bedenlerine uymayan sütyenler aldığını açıklıyor. Zira, büyük beden sütyenler göğsü desteklemediği için sırt ağrısını artırırken dar beden sütyenler ise eti sıkıştırarak sarkmaya neden oluyor. Aynı şekilde, erkeklere de sperm seviyesini azaltan dar çamaşırlardan uzak durulması öneriliyor.

 

Milliyet

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir