REKLAMI YASAKLI BİTKİSEL ÜRÜNLER HANGİLERİ?

 

bitkiselEkranda büyük temizlik

Sağlık Bakanlığı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan gelen yazılar üzerine 50’nin üzerinde bitkisel ürünün televizyon ve radyolarda tanıtımı yasaklandı.
Ürünler arasında altın çilekten bala, tüy dökücü kremden zayıflatma ürünlerine kadar çok sayıda marka bulunuyor. Dr. Ömer Coşkun’a ait tüm ürünler de tanıtımı yasaklananlar arasında bulunuyor.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), daha önce de ilgili bakanlıklardan gelen yazılar üzerine çeşitli ürünlerin tanıtımını yapan bazı kuruluşlara müeyyideler uygulamıştı. Ancak bu tanıtımların bazı yayıncı kuruluşlarda hâlâ devam ettirildiği tespit edildi. RTÜK bu durum üzerine harekete geçerek, kalem kalem hangi ürünlerin tanıtımının yapıldığını ve ürünlerin bakanlıklar tarafından hangi gerekçelerle yasaklandığını açıklayan kapsamlı bir çalışma yaptı. Üst Kurul, sayılan ürünlerin tanıtımlarının devamı halinde yasal işlemlerin sürdürüleceğine ilişkin yayıncı kuruluşlara yönelik tebligat yaptı.

Üst Kurul’un çalışmasına göre, bazı gıda takviyelerinin, haricen uygulanan jel, krem, maske, şampuan ve losyonlar ile çeşitli tıbbi cihazların tanıtımları yapılıyor. Bu ürünlerin, kilo verdirici, cinsel performans artırıcı, sigara bıraktırıcı, hastalıkları önleyici, tedavi edici, iyileştirici etkileri olduğu yayıncı kuruluşlarca iddia ediliyor. İlgili bakanlıklar ise söz konusu ürünlerin, halkın genel sağlığına zarar verecek içerikte olduğunu, ürünler üzerinde yapılan incelemelerle ortaya koyarak, bunların tanıtımının durmasını istiyor.

Bakanlıklar tanıtım yasağı gerekçelerinden bazılarını şu şekilde sıraladı: “İthalat ve üretim izinlerinin olmaması. Tedavide etkinliği ve emniyeti kanıtlanmamış olan, tüketicilere yönelik aldatıcı ve yanıltıcı reklamların yapılması.” Reklamı yasaklananlar Dr. Ömer Coşkun ürünleri (sayıları 20’yi geçiyor), Clavis markalı tüm ürünler, tüm bal tanıtımları, African mango, altın çilek, aslan perçemi, Orjin krem, Tütüneson, Diyason, Minoxil deri spreyi, Elma Kron, Pharmaton, Clavis Panax, arı sütü, Restoria Discreet Colour Restoring Cream, Gray Away, Ozoderm Hair Grey, Orjin, SunFlower Krem, Epilamor, Bioser, ozon yağı, Romadur Sprey, Foot Care, Body Care, keten tohumu, Furkan Çay, B-Sucess, V-Pills, Maurers, Ekvator Krem, Bioser Ağrı Kesici Jel, Thinx Cream.

Milliyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir