KÜÇÜKUSTA: ÇİĞ SÜT EMENLER KUTU SÜT SATIYOR!

Rasim Küçükusta ve Yavuz Dizdar’dan altı çizilecek açıklamalar!

 

Kanal D’de yayınlanan Doktor programına katılan göğüs hastalıkları uzmanı Prof.Dr.Rasim Küçükusta ve kanser hastalıkları uzmanı Dr. Yavuz Dizdar önemli açıklamalarda bulundular. Gıda Güvenliği konusunda sorulara cevap veren ikili yaptıkları cesur açıklamalarla izleyiciden tam not aldı.

Doğal olmayan ürünlerin raf ömrünü uzatmak için kimyasal katkı maddelerinin kullanıldığını anlatan Dizdar, kocaman markaların bu işi yapmasının beceriksizliklerinden değil aymazlıklarından kaynaklandığını ifade etti.

Gıdalardaki katkı maddelerinin öyle ufak tefek yanlışlıklar olarak görmenin mümkün olmadığını kaydeden Yavuz Dizdar, tüketicinin olan bitenlere seyirci kalmamalarını isteyerek, “ sesinizi yükseltin ki firmalar sizi duysun ve bu yanlıştan dönsün. Bile bile olan bitene göz yummamalısınız” şeklinde konuştu.

“ yiyeceği daha lezzetli hale getirmek için mısır şurubu kullanılıyor”

Hamburger etine mısır şurubu katıldığını anlatan Yavuz Dizdar, yemeğin daha lezzetli hale getirmek için katkı maddelerine başvurduklarını söyledi. Çünkü kullanılan malzemenin tabi tutulduğu işlemlerden dolayı lezzetli olmasına imkan olmadığını ifade eden Dizdar, ancak bu katkı maddeleriyle ürünü yenir hale getirildiğine dikkat çekti.

Gıda güvenliği konusunda yaşanan yanlışlara yoğurt ve hamburgerden örnekler veren Yavuz Dizdar, iki ürünün de uzun zaman geçtikten sonra bir türlü bozulmamasını içine konan kimyasallarla açıklamak gerektiğini savunan Dizdar, gıdaların raf ömrünün uzunluğu meselesinin açıkça sağlığımızı tehdit ettiğini sözlerine ekledi.

Programda söz alan Prof.Dr.Rasim Küçükusta ise pastörize süt konusunu gündeme getirdi. Bu işi tüketiciye dayatanların kendileri çiğ süt emdikleri halde vatandaşa kutuyla sattıklarını söyleyen Küçükusta, “kutu süte ben ölü süt diyorum” dedi. Yapılan bu yanlışlığın sadece ucuza üretip çok para kazanmak anlayışından kaynaklandığının altını çizdi.

“ Çocukları reklamlardan koruyun!”

Sözü çocuklara getiren Küçükusta, TV’lerde çocuklara dönük yiyeceklerin reklamının yapılmasının yanlış olduğunu dile getirdi. Çünkü yaşanan kanser vakalarının temelinin çocuklukta atıldığını anlatan Küçükusta, reklamlardaki ürünlerin içeriğinde sakıncalı kimyasalların varlığına dikkat çekti.

Eskiden nadir görülen hastalıkların günümüzde daha sık görülmeye başladığını söyleyen Rasim Küçükusta, “Haşimato” hastalığının bunlardan biri olduğuna değindi. Beslenmenin yaşanan hastalıklarla ilişkisini gösteren binlerce araştırmanın olduğunu ifade eden Küçükusta, kimyasal içerikli katkıların 80 bini bulduğunun altını çizdi. Bu katkıların sadece yiyeceklerde kullanıldığını düşünmenin yanlış olduğunu anlatan Küçükusta, tekstilde de bu türden kimyasalların kullanıldığını kaydetti.

Uzun yıllardır kullanılan kolesterol ilaçlarının şeker hastalığına neden olduğunun söylendiğini dile getiren Küçükusta ancak bu etkinin daha yeni kabul edildiğini söyledi.

Ellerimizi dezenfektanla yıkamanın da yanlışlığını anlatan Küçükusta, bu konunun da iyice bilinmediğinden yakındı. Bazı mikroplarla yaşamamızın daha sağlıklı olduğuna dikkat çeken Küçükusta ama endüstriyel ürünlerin bu mikropları tamamen yok ettiğini sözlerine ekledi.

www.dogalbilgi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir