PLASTİK PARÇACIKLARI İÇME SUYUNA KARIŞIYOR

Plastik parçalar içme suyumuzda..

Temizlik maddelerinde kullanılan mini plastik parçaların bal ve içme suyunu kirlettiği belirlendi.

Plastik parçalar içme suyumuzdaAlman televizyon kanalı NDR’in ‘Markt’ isimli tüketici programında bildirildiğine göre bilim insanları, temizlik maddelerinde kullanılan gözle görülemeyecek kadar küçük plastik parçaların içme suyuna ve bala karıştığını tesbit ettiler. Vücut bakımı ve temizliği için kullanılan jöle, krem ya da diş macunu gibi maddelerin daha tesirli olması için kullanılan bu maddeler, pis su akıntısı ile çevreye yayılıyor. Midyeler üzerinde yapılan incelemelerde plastik parçaların dokulara yerleştiği belirlendi.

Bazı ürünlerde yüzde 10’a kadar bulunan ve polietilenden imal edilen plastik parçalar, gözle görülmediğinden diğer plastik çöplerden çok daha büyük bir tehlike oluşturuyor. Almanya’nın Oldenburg şehrindeki Ossietzky Üniversitesi Deniz Kimya ve Biyoloji Enstitüsü uzmanlarından Gerd Liebezeit, plastik parçaların atmosferin her tarafına yayılmış olabileceğini söyledi. Konuyla ilgili olarak hazırlanan rapora göre mikrobik büyüklükteki plastik parçalar, havada ve gıda maddelerinde de bulunuyor. Liebezeit, 19 bal örneğinde yapılan incelemede, plastik liflerinin, 4 örnekte de plastik parçaların bulunduğunu bildirdi. Kozmetik ürünlerin imalatında kullanılan yağmur suyunda da plastik parçalar bulunmuş.

icme-suyu

Liebezeit, kozmetik ve temizlik ürünlerinde plastik parçaların kullanılmasının yasaklanmasını taleb etti. Alman Federal Çevreyi Koruma Dairesi, inceleme yapılması için talimat verildiğini bildirdi. Kozmetik ürün sektörünün de aynı zamanda plastik parça kullanımından gönüllü olarak vazgeçmesini bekledikleri kaydedildi. Sektör temsilcileri kısa bir zamanda ürünlerinde plastik parça kullanımından vazgeçeceklerini belirttiler.

İyibilgi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir