ORMAN BAKANLIĞI’NDAN ÜRETİME DESTEK

Orman ve Su İşleri Bakanlığının köylerin kalkınmasını sağlamak amacıyla hazırladığı bir dizi eylem planı meyvesini vermeye başladı. Köylüler badem, ceviz, mantar adı verilen çevreci eylem planlarına önce itiraz etmişlerdi ama sonradan işe dört elle sarıldılar.

Köylülerin kalkınması için iç içe geçmiş bir dizi proje ürettiklerini anlatan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, şu sıralarda badem ve ceviz üretiminde eylem planlarının hazır olduğunu söyledi. Sırada ise mantar eylem planı var.

Projenin içeriği ise şöyle: Bin köyde bin ceviz ve bin badem ormanı kurulacak. Ceviz ormanları suyun çok olduğu yerlerde Badem ormanları ise suyun az olduğu yerlerde oluşturulacak. Ormandaki ağaçlar kura ile köyde yaşayanlara zimmetlenecek. Köylüler üzerlerine zimmetlenen ağaçlardan sorumlu olacak ve bakımını üstlenecekler.

Köylüler, ağaçlardan toplanan ceviz veya bademleri toplayıp satacaklar. Vatandaşla devlet arasında 49 yıllık bir sözleşme de yapılacak.Yapılan hesaplamalara göre her evin ayda ortalama 3 bin lira kazanabileceği öngörülüyor.

İlk proje Edirne’de Tunca Nehri kıyısında yaşayan köylülerle başladı. Sistem başarılı bir şekilde işlerse cevizde yüzde 60 olan ithalat yerini ihracata bırakabilir.

SIRA MANTARDA

Diğer taraftan mantar eylem planını da hazırladıklarını ifade eden Bakan Eroğlu, Türkiye’de tüketilen mantarın büyük bölümünün İtalya’dan ithal edildiğini oysa ülkemizde 50 çeşit doğal mantarın varlığına dikkat çekti. Bütün mantar çeşitlerinin çok değerli ve besin değerlerinin yüksek olduğunu söyleyen Eroğlu, bu türlerin tanıtımı ve üretimi için yeni eylem planı hazırlığında olduklarını sözlerine ekledi.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir