ORGANİK TARIM MERAKLILARINA HOBİ BAHÇESİ

AY510755

Organik Tarım Meraklılarına “Hobi Bahçesi” Yetiştirilemiyor

Konya’da belediyelerin, sebze ve meyveyi kendileri yetiştirip kent yaşamının stresinden uzaklaşmak isteyenler için tahsis ettiği hobi bahçesi sayısı 3 bini aştı.

Konya’da belediyelerin, sebze ve meyveyi kendileri yetiştirip kent yaşamının stresinden uzaklaşmak isteyenler için tahsis ettiği hobi bahçesi sayısı 3 bini aştı. Bu bahçelerden yararlanmak için binlerce kişi de sırada bekliyor.

Konya’da ilk kez merkez Karatay Belediyesi, kentin stresinden, bunaltıcı havasından kurtulmak, sebze ve meyvesini kendisi yetiştirmek isteyen vatandaşlar için 2002 yılında çevre yolu civarında, sınırlı sayıda hobi bahçesi oluşturdu.

Belediye, apartman hayatından bunalan, bağ bahçe işlerine özlem duyan vatandaşların yoğun ilgisi nedeniyle, burada her biri 200 metrekare olan hobi bahçesi sayısını 823 adete çıkardı. Karatay Belediyesi, son olarak, Karaaslan Mahallesi’nde 270 parselden oluşan ikinci bir hobi bahçesi daha düzenleyerek vatandaşların hizmetine sundu.

Bir kullanıcıya 3-4 yıllığına tahsis edilebilen bu bahçelerden yararlanmak isteyenlerin sayısı aşırı şekilde artınca Konya Büyükşehir Belediyesi de Yazır ve Kayacık mevkilerinde, her biri 200 metrekarelik toplam bin 750 hobi bahçesi hazırladı. Son olarak merkez Meram Belediyesi’nin de Karahüyük Mahallesi’nde 305 adet hobi bahçesi açmasıyla Konya’da toplam hobi bahçesi sayısı 3 bin 148’e ulaştı.

En çok hobi bahçesine sahip olan Büyükşehir Belediyesi, bahçeyi 3 yıllığına tahsis ettiği kişilerden yıllık sadece 110 lira kullanım bedeli alıyor. Ancak, her bahçe sahibinin; belli standartlardaki ahşap kulübe inşa ettirmesi zorunlu. Bu kulübenin maliyeti ise en az 1,5-2 bin lira arasında değişiyor.

-Yüksek maliyeti göze görünmüyor-

Çeşitli ev gereçleri, mangal malzemeleri, su aboneliği, damla sulama tesisatı, mini traktörle bahçe sürdürme, gübre, fidan, kürek, tırmık gibi ihtiyaçlar için yapılan masraflar ise kulübe maliyetini bile geride bırakıyor. Yaz aylarında hemen her gün bahçeye gelip gitmek için harcanan ulaşım masrafları da ilave edildiğinde, ilk bakışta mütevazı gibi görünen bu hobinin maliyeti daha da artıyor.

Ancak, kendi bahçesinde organik tarım ile çilekten patlıcana, domatesten kiraza kadar doğal sebze meyveler yetiştiren, aile bireyleri ve dostlarıyla burada keyifli zamanlar geçiren, daha da önemlisi toprağa dokunarak kent yaşamının stresinden uzaklaşmanın hazzını yaşayanlar, bu işin maddi külfetini hiç önemsemiyor.

-10 yıl önceki hobi bahçeleri orman oldu-

Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli, hobi bahçelerine ilginin her geçen gün arttığını belirterek, “Hobi bahçelerine ilgi o kadar fazla ki bugün 10 bin bahçe sunsanız inanın bir günde tamamı dolar. Bu uygulamanın, vatandaşa sağladığı bilinen yararları dışında çok önemli bir kazanımı daha var. İlk kurduğumuz hobi bahçelerine dikilen fidanlar büyüdü, bölge adeta orman haline geldi. Bir süre sonra burada ekim dikim yapılamayacak, böylece bu alanlar kentin nefes aldığı gezinti ve piknik yapılan parklara dönüşecek. Hobi bahçesi olarak ise halkımıza yeni alanlar tahsis edeceğiz. Yani hobi bahçesi uygulamasında bir taşla çok değerli 2 kuş vurmuş oluyoruz” diye konuştu.

Haberler.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir