‘OKULLARDA SÜT PROJESİ’ OLUMLU BİR GELİŞME (Özel)

Dr.Yavuz-Dizdar

Dr.Yavuz Dizdar, DOGALBİLGİ.COM’a konuşu…M.E.B’na bağlı okullarda öğrencilere hergün süt dağıtılması uygulamasında geri sayım devam ediyor.Projenin 25 Nisan’da fiilen uygulanacağı konuşuluyor.

Peki bu uygulama hakkında otoritelerin görüşü ne?

Kamuoyunun yakından tanıdığı Dr.Yavuz Dizdar, konu ile ilgili düşüncelerini  DOĞALBİLGİ okurlarıyla paylaştı:

 

“Milli Eğitim Bakanlığı’nın okullarda süt projesi son derece olumlu bir projedir. Buna karşılık projede dağıtılması gereken günlük pastörize süt olmalıdır. Günlük pastörize sütün besleyicilik ve koruyuculuk oranlarıyla UHT kutu süt arasında dağlar kadar fark var. Pastörize süt glutatyon gibi koruyucu sistemler açısından aktif. Bu sistemler dışarıdan alınan toksinlerin bağlanmasında ve etkisizleştirilmesinde büyük önem taşıyor.

Endüstri 200 ml ambalajda da pastörize günlük süt üretebilmekte ve artık marketlerde bulunuyor. Böylelikle hem sütün taze olmasının güvencesi verilmiş olacak, hem de çocuklar doğru düzgün (gerçek) süt içecekler. Buna karşılık marketlerin satmakta zorlandıkları aromalı sütlerin kampanya kapsamında kesinlikle yeri olmamalı.

‘Okulda süt projesi’ yerel üretimleri de desteklemek amacını gütmelidir. Ülkemizde pek çok küçük boyutlu yerel, pastörize süt üretebilen firma var. Bunların 200 ml ambalajı yapmaları belki güç olabilir, Bu durumda da litrelik kutu ya da şişe pastörize süt tercih edilmelidir. Çocuklar birer bardak süt içerler, hem de küçük üreticinin de kampanyada yer almasına fırsat tanınmış olunur.”

Dogalbilgi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir