Oje ile ilgili tehlikeli gerçek!

Kadınların vazgeçemediği kozmetik ürünü olan oje ile ilgili bilinmeyen gerçekler su yüzüne çıktı. ABD’de yapılan bir arşatırmanın sonucu kadınların oje alırken yeniden düşünmeleri gerçeğini ortaya koyması bakımından oldukça ilginç. Bazı makyaj malzemesinde kullanılan tehlikeli madde kullanımı oje için de söz konusu. Kadınlar güzelleşeyim derken sağlıklarından olma gerçeği ile yüz yüzeler.

Binlerce ojeyi inceleyen ABD’li uzmanlar,  ojenin hiç bilinmeyen bir özelliğini ortaya çıkardılar. ABD’nin Duke Üniversitesi’nin Çevre Çalışma Grubu (EWG) ile birlikte yaptığı araştırmada yaklaşık 3 bin farklı oje incelendi. Ojelerin yarısından fazlasında trifenil fosfat (OP(OC6H5)3) maddesine rastlandığı görüldü.

“Trifenil fosfat” maddesi bir “endokrin çevre bozucu” olarak biliniyor. Söz konusu madde, hormon sisteminin dengesini bozarak yağ depolanmasını olumsuz yönde etkilediği ve böylece aşırı kiloya yol açtığı biliniyor.

‘ KANA KARIŞIYOR’

Araştırmayı yürüten uzmanlar, plastik ve mobilya üretiminde kullanılan trifenil fosfat maddesinin kalıcılığın ve esnekliğin artırılmak istendiği için ojede kullanıldığını tahmin ediyorlar. Araştırma sağlık açısından korkunç bir gerçeği ortaya koydu. Ürünleri kullanan deneklerde idrar testi yapılmış test sonucunda “trifenil fosfat” maddesinin bir süre sonra deneklerde kana karıştığını ortaya çıkmıştı.

AŞIRI KİLOYA DA YOL AÇIYOR

Aynı araştırmadan çıkan gerçek şu ki; uzmanlar, trifenil fosfat maddesinin “endokrin çevre bozucu” özelliğinden dolayı metabolizmayı olumsuz yönde etkileyebileceğine yağ ve kalori yakımının kesintiye uğramasının aşırı kilo alımına neden olabileceğine dikkat çekiyor.

UZMANLARIN AÇIKLAMASINA GÖRE DURUM ‘KAYGI VERİCİ’

Oje araştırmasını yapan ekipten Johanna Congleton çıkan sonucun altını çizdikten sonra şunları söyledi: “Kadınlara ve genç kızlara pazarlanan bir ürünün tartışmalı bir endokrin çevre bozucu içermesi kaygı vericidir. Kimyasal maddenin oje sürüldükten kısa süre sonra vücut tarafından emiliyor olmasını daha da kaygı verici ” söyledi.

İMZA KAMPANYASI BAŞLATILDI

EWG isimli kuruluş, oje üreticilerini ürünlerinde TPHP kullanmaktan vazgeçmeye çağıran bir imza kampanyası başlattı. EWG yetkilileri, TDHP maddesine renkli ürünlerde saydamlara kıyasla ya daha az ya da hiç rastlanmadığına dikkat çekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir