OBEZİTE VE FAZLA KİLODA DÜNYA LİDERLİĞİNE OYNUYORUZ

Sağlık Bakanlığı bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan görüşüldü. Bakan Müezzinoğlu, Komisyon’da Bakanlık bütçesi ile ilgili sunum yaptı. Müezzinoğlu, “Merkez Yönetim bütçesi 2013’de 16 milyar 894 milyar, 2014’de 18 milyar 647 milyon TL, değişim yüzde 10,4, döner sermaye bütçesindeki değişim ise yüzde 7,9” ifadesini kullandı. Müezzinoğlu, Türkiye’nin sağlık alanında dönüşümüne dikkat çekerek şunları söyledi:

“Bizler önce insan, şerefi mahlukat diyerek sağlıkta dönüşüm programını başlattık. Doğumda bekleme yaşam süresi 2002 yılında 71,8 iken 2012 yılında 76, bebek ölümleri bin canlı doğumda 31.5’tan 31.4’e, 5 yaş altı ölüm hızı bin canlı doğumdan kırklardan onlirlere, ölüm oranı 64’lerden 5.4’lere, sağlık hizmetlerinden memnuniyet oranı yüzde 39,5’ten yüzde 75’lere yükseldi.”

“TÜRKİYE’NİN ÜÇTE BİRİ OBEZ”

fazla-kilo

Türkiye’nin üçte birinin obez olduğunu, üçte birinin ise kilolu olduğunu kaydeden Müezzinoğlu, şöyle devam etti:

“2017 yılına kadar obez nüfus oranını yüzde 25’lere indirmeyi hedefliyoruz. Obezite ile mücadele 12 yaş ve üzeri bireylerde fiziksel aktivite yapmayan yüzde 72’lik bir nüfus var. Egzersiz yapma oranını yüzde 50’lere, yapmayan oranını yüzde 50’nin altına indirmeyi hedefliyoruz.”

Müezzinoğlu, evde sağlık hizmetlerini başarıyla sürdürdüklerini söyleyerek,”Yatağa bağlı hastaların evde yapılabilecek tıbbi bakım ve rehabilitasyonu eve ortamında geliştirmek. 2013 yılının ilk 9 ayında 346 bin kişiye ulaştık. Bulaşıcı hastalıklara mücadelede kuzamıklan ilgili sıkıntı yaşadık.

Yürüttüğümüz kızmadık programı ile 2008 yılından beri ülkemizde kızmadık vakası görülmüyordu. Bu süreçte Avrupa’da kızamığın kontrol altına alınamaması son bir yılda ülkemizi de etkiledi. Son bir yılda kızamığın vakalarını kontrol altına aldık” ifadelerini kullandı.

Gidahareketi.org

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir