OBEZ ÇOCUĞUN SUÇLUSU KİM?

obezite

Obez çocuğun suçlusu ailesi mi?

Dünya, çocuklarda görülen obezite rahatsızlığının gittikçe artmasının suçlusunu arıyor. Avustralya ve ABD’de çocuklarda obezite oranlarının artışı, ebeveynlerin bu sorunun yaşanmasında oynadıkları rolü tartışmaya açtı

Avustralya’da bulunan Baker Enstitüsü’nden Profesör John Dixon, obez çocuk vakalarında ailenin suçlanmaması gerektiğini belirtti. Dixon’a göre ailenin suçlanması durumunda çocukların tedavilerinde aksamalar meydana geliyor. Aileler çocuğun obezite rahatsızlığı nedeniyle suçlu bulunmaktan çekindiği için çocuklarını tedavi için doktora götürmekten korkuyor. Dixon, “Aileleri suçlamak büyük bir problem haline geldi. Aileler ihmalkar konumuna düşmemek için çocuklarını tedavi ettirmekten çekiniyor” diyor.

‘Büyük kısmı genetiktir’

Melbourne Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Profesör Joseph Proietta da çocuklardaki obezite rahatsızlığı nedeniyle aileleri suçlamıyor. Proietta, “Obezite rahatsızlıklarının büyük kısmı genetiktir. Çocuk yemek yemeye zorlanamaz veya fast food yiyerek birden şişmanlayamaz. Çocuğun çok fazla yemek yemesinin nedeni genlerinde gizlidir” diye konuştu.

Riski yüzde 80 artıyor

Profesör, “Ebeveynler obeziteden sorumlu genleri çocuğa geçirmeleri durumunda suçlu olarak kabul edilebilir. Ancak yaşam tarzları nedeniyle suçlu olarak kabul edilemezler” diye ekledi. Proietta obez çocukların ailelerinden alınmasını değil, devletin aileye her türlü yardımda bulunması gerektiğini savunuyor. Ancak ABD’li enerji uzmanı ve egzersiz koçu Jim Karas ailelerin çocuklarının obez olmasından sorumlu olduğunu söylüyor. Karas, “Çocuk obez bir ebeveynin olduğu evde büyürse obez olma riski yüzde 50 artıyor. İki ebeveyn de obez ise bu risk yüzde 80’e çıkıyor. Çocuk aşırı kilolu veya obez ise bunun nedeninin aileler olduğunu düşünüyorum. Çünkü ebeveynler rol modeldir” diyor.

 

Milliyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir