NÜKLEER ÇÖP ALMANYA’NIN BAŞINA BELA OLDU

bebekkkk

Almanya’da nükleer çöp kız bebek sayısını azalttı.
Almanya’da nükleer atıkların depolandığı Gorleben çevresinde kız çocuğu doğum oranlarının düştüğü tesbit edildi, aynı durumun nükleer kazanın meydana geldiği Çernobil çevresinde de tesbit edildiği bildirildi.

Almanya’da nükleer santrallerin atıklarının depolandığı Aşağı Saksonya Eyaletindeki Gorleben şehri civarında kız çocuğu doğumlarının azaldığı bildirildi. Gorleben’de ilk nükleer atıklar 1995 yılında depolanmaya başlandı. 1996’dan 2000 yılına kadar Gorleben’e 40 km’lik mesafedeki bölgede istatistiklerin ortaya koyduğu normal sayılardan 1000 kız çocuğunun daha az doğduğu tesbit edildi.

Münih Helmholtz Araştırma Merkezinden matematikçi Hagen Scherb, bu bölgedeki ışınlanma oranlarının tehlikeli sınırının çok daha aşağıda olduğunu, ancak buna rağmen kız çocuklarının doğum oranlarının düşmesinin buna bağlanmasının artık hiç de gülünç olmadığını söyledi.

Alman Çevre Yardımı sözcüsü Gerd Rosenkranz, kendilerinin de tam olarak durumu bilmediklerini, ancak burada olup bitenlerden habersiz kalınamayacağını söyledi. Rosenkranz, nükleer atık depolarına yakın yerlerde oturanların endişeli olduklarını, devletin bu konuya açıklık getirmek zorunda olduğunu belirtti.

Münihli matematikçi Scherb, 1986’daki Çernobil nükleer kazasından sonra 32 Avrupa ülkesindeki sayıları incelediğinde ölü doğan kız bebek sayısının erkek bebek sayısından daha fazla olduğunu tesbit etti. Bu sırada Gorleben çevresinden elde edilen veriler araştırmacıların en çok dikkatini çeken rakamlar olmuştu.

Aşağı Saksonya Eyaleti Sağlık Dairesinin de yaptığı araştırmalardan sonra 2011’de ulaştığı sonuca göre, Gorleben’de nükleer atıkların depolanmasına başlanmasından sonra bu bölgede kız-erkek oranında bir değişiklik görüldü. Atıklardan önce yılda 100 kız bebek ve 101 erkek bebek dünyaya gelirken, atıklardan sonra 100 kız 109 erkek bebek dünyaya geldi. Almanya genelindeki oran ise 100 kız bebeğe karşılık 105 erkek bebek olarak görülüyor.

Berlin’deki Charite Hastahanesi genetik uzmanlarından Karl Sperling, radyoaktif ışınların tehlike sınırının altında da olsa, babanın X kromozomlarına zarar verebileceğini düşünüyor. Dişi embriyonların X kromozomlarla oluştuğu gözönüne alınınca kız bebek sayısının bu yüzden azalmış olabileceği tahmin ediliyor.

dunyabulteni.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir