NEDEN Mİ BAMBU BIÇAK; İŞTE NEDENİ…

bambu-bicak

Organik bir yaşam dileği son yıllarda önemli trend haline geldi. Bu konudaki hassas insanların sayısı katlanarak artıyor. Gün geçmiyor ki bu alandaki yeni uygulama ve bakış açılarına rastlamayalım. Onlardan biri de bambu bıçak kullanımıyla ilgili. İşte, İyihaberler.net yazarı Hatice Güzel’in bambu bıçağın özelliğini ve metal bıçaklardan farkını anlattığı yazısı:

 

Bambu bıçak mı? O da ne?
Elimden geldiğince mutfakta doğal ve sağlıklı yiyecekleri ve eşyaları kullanmaya çalışırım. Örneğin yoğurdumu kendim yaparım. Tuz olarak kaya tuzu kullanırım. Paketlenmiş gıdaları almamaya özen gösteririm. Öyle çok da organik takıntılı değilim ama arkadaşlar arasında zaman zaman Organik Hatice, ya da dışarıda yemek yerken seçici davranmam sebebi ile eşim ve arkadaşlarım tarafından farklı lâkaplar almıyor değilim.

Sebzelerle beraber vitaminlerini de kesmek istemiyorsanız size bir önerim olacak! Ne mi? Bambu bıçak, hem şık görünüyor hem de sebzeleri keserken vitamin kaybı olmuyor. Bambu bıçaklar doğal oldukları için sebzelerdeki canlı organizmalarıda yok etmiyorlar ayrıca. Hatta okuduğum bir yazıda domatesin birinin çelik bıçakla diğerinin de bambu bıçakla ikiye kesilip buzdolabında 48 saat bekletildikten sonra çelik bıçakla kesilen domatesin büzülğünü ve karardığını, bambu bıçakla kesilen domatesin ise dolaba daha yeni konulmuş gibi taze ve diri kaldığıdır.

Çoğumuzun rahatsızlığıdır kesme tahtalarının zamanla aşınması ve sağlığımız için tehdit oluşturması, bambu bıçak çelik bıçaklar gibi tahtayı aşındırmadığı için bir artı daha kazanıyor benden. Alırken mutfakla ilgili herşeye olan ilgimden biraz da meraktan aldım aslında. Tabii ki alış nedenim sebzelerdeki vitamin kaybını önlemesiydi ama sebzeleri zorla keseceğimi düşünürken çelik bıçakları hiç aratmadığını görünce şaşırdım. Özelliklerini de araştırıp faydalarını görünce bir bambu bıçak seti oluşturasım geldi. Çiğ olarak en yüksek vitamini alacağımızı düşünerek yediğimiz sebzeleri bir de bambu bıçakla doğrayıp hazırlarsak elimizden gelenin en iyisini yapmış olacağımızı düşünüyorum.

Bambu bıçakla tanışmayı fazla uzatmayın derim. Selam ve sevgi ile…

Hatice Güzel

http://www.iyihaberler.net/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir