“NASIL ZAYIFLAMALIYIM” DİYENLERE ÖNERİLER

diyettt

Star gazetesinden İnci Döndaş, yaza iyice yaklaştığımız şu günlerde 10 diyetisyene “Nasıl Zayıflamalı?” sorusunu sordu. Örnek olması açısından Taylan Kümeli, Selahattin Dönmez ve Simge Çıtak’ın verdiği beslenme önerilerini sizlerle paylaşıyoruz.

 

Yaz mevsimi yaklaştı, diyet listesi oluşturulmaya başlandı. Peki ama kim nasıl diyet yapmalı, kilo vermenin püf noktaları nedir? 10 diyetisyene nasıl zayıflanması gerektiğiyle ilgili 10 soru sorduk. Ortak görüşler şöyle: “Esmer ekmek tüketin. Şekeri unutun, onun yerine meyve yiyin. Bir başkasının diyetini sakın uygulamayın.”
Diyet yaparken dikkat edilmesi gereken beş püf nokta nedir?
Diyet yapan bir kişiye ekmek yemesini öneriyor musunuz? Yanıtınız evet ya da hayır ise nedenini açıklar mısınız?
Şeker yerine tatlandırıcı kullanılması doğru mu?
Diyette yağ olarak hangisi tercih edilmeli? Tereyağını tüketmek doğru mu?
Her diyette bol su öneriliyor. Günde maksimum kaç litre su içilmesini öneriyorsunuz? Hiç su içemeyenlere ne tavsiye ediyorsunuz?
Akşam yemeğinin erken yenilmesi öneriliyor ama saat 20.00’de sofraya ancak oturulabiliyorsa ne yenilmeli?
“Her şeyi az da olsa yiyebilirsiniz ama kesinlikle şunu yemeyin” diyeceğiniz yiyecek hangisi, neden?
Kadın ve erkek aynı diyeti uyguladığında farklı sonuçlar alabiliyor. Bu farkın nedenleri nedir?
Diyette meyve yenilmeli mi? Neden?
Ara öğünler için neler öneriyorsunuz?

TAYLAN KÜMELİ

ASLA aç kalmayın. Su içmeyi ihmal etmeyin. Küçük lokmalarla, ağır ağır çiğneme ilkesini unutmayın. Kalorisiz olsalar dahi gazlı içeceklerden kaçının. Geçmişte sizi mutsuz eden davranışlarınızı değerlendirin, geçici değil anlamlı ve kalıcı çözümlere yönelin.

EKMEK yenilmesini öneriyorum ama türü, ne zaman, nasıl ve ne eşliğinde, ne kadar miktarda tüketileceğini öğreterek öneriyorum.

EĞER doğal öğelerle elde edilmiş bir tatlandırıcıysa kullanılabilir.

YAĞDA çözünen vitaminleri vücudumuzun kullanabilmesi için yağ almamız gerekiyor, bunu yemeklerimize bir yemek kaşığı olarak ekleyebileceğimiz gibi ara öğünlerimizde tükettiğimiz sınırlı sayıdaki badem, ceviz ya da fındıktan alabiliyoruz. Tereyağını da sabah öğününde bir tatlı kaşığı kadar kullanabiliriz.

MİNİMUM 2 buçuk litre tüketilmeli.

YEDİKTEN iki saat sonrasına kadar uyumamak gerek, hepsi bu.

ONLARCA katkı maddesiyle hazırlanan ve doğamızda olmayan, tüketmemizin zorunlu olmadığı bir tür diye düşünüyorum.

BİRİNCİ neden hormonlar, yaşam, anatomik, sosyal farklılıklar; alışkanlık, ihtiyaçlar, doğurganlık faktörü…

MEYVE, şeker almanın en doğru yolu. Yeter ki ne zaman, ne kadar yenileceğini bilelim.

ARA öğünleri ana öğünler şekillendirir. Örneğin peynir, zeytin, yumurtadan oluşan bir kahvaltı ettiyseniz bir bardak light süt içebilir ve bir elma yiyebilirsiniz.

SELAHATTİN DÖNMEZ

KİLO vermeyi sağlayacak en önemli nokta, üç ana, en az bir ara öğünü sağlayan bir beslenme düzeninin olması. İkincisi öğünler arasında konulacak mesafe. Bu metabolizmanın çalışmasını düzenler. Mutlaka dört temel besin grubunu (süt ve süt ürünleri, et çeşitleri-kurubaklagil-yumurta, sebze ve meyve ile tahıllar) gün içinde ana ve ara öğüne dağılmış olarak tüketilmeli. Diyet yaparken haftada dört-beş kere en az 65 dakika orta ile yüksek tempo arasında egzersiz yapılmalı.

KARBONHİDRAT ve bitkisel protein kaynağı olan ekmeği ben kepek, çavdar, mısır, ruşeymli, tam tahıllı ve çok tahıllı gibi çeşitlendirilerek yenilmesini öneriyorum. Miktarı 100 grama (dört ince dilim) düşürmek kilo yönetimi açısından oldukça önemli.

EĞER çok az şeker kullanımını sağlayabiliyor ve sık kullanmıyorsak şeker dozajında tüketildiğinde sorun yaratmayan bir besin. Tatlandırıcılar çok güvenli görünmüyor.

GÜNLÜK beslenme düzeninde kişi başı önerdiğim toplam beş yemek kaşığı yağ hakkını üç yemek kaşığı zeytinyağı, iki yemek kaşığı da ayçiçek yağından alınabilir. Tereyağı çok yüksek trans yağ asidi içermesi nedeniyle önermediğim bir yağ çeşidi.

SADECE doğru oranda su içmeye vücudun ihtiyacı var. Ancak günde 250 mililitre büyüklüğündeki bardaklardan altı su bardağı su içmek yeterli. Suyu limon kabuğu veya dilimleri, salatalık dilimleriyle tatlandırabilirsiniz. Çok açık çay da alternatif olabilir.

ÖĞÜN düzeni ve aralarındaki mesafeyi iyi bir zamanlamayla planlayabiliyorsanız, porsiyonlarınızı da iyi denetliyorsanız yemeği hangi saatte yediğinizin çok büyük bir farkı yok.

KANSER riski açısından tütsülenmiş yiyeceklerden isli peynir gibi peynir çeşitleri, somon füme gibi deniz ürünleri, salam, sucuk, sosis gibi nitrit ve nitrat içeren beyaz veya kırmızı etten yapılmış formlarını, et, sebze ve yumurtanın kızartılmışı kesinlikle yenilmesin. Ayrıca bisküvi, kraker, şekerleme ve şekerli gazlı-gazsız tüm içeceklerin gizli kalori olduğunu unutmamak gerek.

ERKEKLERİN kas yoğunluğunun fazla olması, testesteron ve androjen hormonunun kilo veriminde sorun yaratmaması, metabolizma hızına hem kas hem de bu hormonlarının etkilerinin yükseltme yönünde bulunması erkeklerin daha kolay kilo vermesini sağlıyor.

MEYVE ve sebze yemek sağlıklı bir diyetin en önemli besin gruplarından biri. Günde ortalama sebze ve meyve tüketimi üç porsiyon olmalı.

ARA öğünlerde süt, ayran, peynir-ekmek, badem-fındık karışımı, kuru meyve-ceviz kombinasyonu gibi besinleri öneriyorum.
SİMGE ÇITAK

KESİNLİKLE diyet yapmayın. Dengeli beslenmeyi öğrenin. Her şeyden yiyerek zayıflanabileceğini keşfedin. Hiçbir besinden korkmadan yemenin keyfine varın. Besinlere duygusal anlamlar yüklemeyin!

EKMEĞE vücudumuzun ihtiyacı var. Günlük enerjimizin yüzde 50-60 arası karbonhidratlardan gelmeli.

EN güzeli şeker kullanmamak. Şekerden 21 gün uzak kalarak tadını unutmayı öğrenebilirsiniz. Tatlandırıcıyı güvenilir alım dozunda tüketebilirsiniz.

ÜÇ çeşit yağ var: Doymuş yağlar (tereyağ, kuyruk yağı gibi hayvansal yağlar), tekli doymamış (zeytinyağı) ve çoklu doymamış yağlar (ayçiçek, mısır özü vs.). Doymuş yağları genelde süt ve etten karşılıyoruz, ayrıca tereyağ tüketilmesini önermiyoruz.

‘GÜNDE 2-3 litre su için’ denmesini doğru bulmuyorum. Günde yarım litre su içen birine ‘3 litre su için’ diyemezsiniz. Ben danışanlarıma idrar renklerini ve miktarlarını takip etmelerini öneriyorum. Eğer koyu renkliyse az su içtiğini gösterir. Hiç su içmeyenlere önerim içine meyve dilimleri ya da bir tane nane yaprağı atmaları.

UYGUN beslenme planlanırsa 20.00’den sonra yemek yenmesinde sorun olmaz.

‘KESİNLİKLE şunu yemeyin’ demektense ‘Hayatında bu yiyecekten vazgeçebilecek misin?’ sorusu daha doğru. Çünkü önemli olan iki-üç aylık vazgeçişler değil hayat boyu sürdürülebilir alışkanlıklar kazanmak.

KADIN ve erkek aynı diyeti uygulayamaz. Hatta iki kadın bile aynı diyeti uygulayamaz. Diyet kişinin yaşına, cinsiyetine, kilosuna ve yaşam şartlarına göre planlanmalı.

MEYVE yüksek oranda posa, vitamin ve mineral içeren bir yiyecek. Aynı zamanda karbonhidrat içeriği nedeniyle tüketilmeli.

BAZEN biri için sütlü bir kahvedir, bir diğeri için hurmadır, bir başkası için önerim tost olabilir.

 

İnci Döndaş / Stargazete

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir