“Mucize diyet” ve “şok diyet”ler daha fazla kilo almaya ve ciddi sağlık problemlerine neden oluyor

Kolay ve hızlı kilo kaybı sağladığı düşüncesiyle sık sık gündeme gelen “mucize diyet” ya da”şok diyetler” yarardan çok zarar getiriyor. Uzmanlar, ilgi gösterilen “mucize” veya “şok” gibi isimlerle bilinen diyetlerin uzun vadede ciddi sağlık sorunlarına davetiye çıkardığını ortaya koyuyorlar. Yanlış beslenme alışkanlıkları ve diyet uygulamaları, hem kilo sorunlarında hem de sağlık sorunlarında artışa neden oluyor. Peki, sağlıklı ve kilo aldırmayan beslenme nasıl olmalı? Sağlıklı kilo vermek için neler yapmalı, nasıl beslenmeli? İşte tüm bu soruların cevabıyla ilgili detaylar…

SAĞLIKLI KİLO VERMEYİ TERCİH EDİN

Sağlıklı kilo verme konusunda kişiye özel diyetlerin önemini vurgulayan diyetisyen Sibel Mumcu, kilo vermeye çalışırken öncesinde mutlaka sağlık kontrolünden geçmenin ve yanlış uygulamalardan kaçınmanın önemine vurgu yaptı.

Bilindiği gibi önemli sağlık sorunlarından biri olan şişmanlık ya da obezite, diğer pek çok sağlık problemine de davetiye çıkarıyor. Sibel Mumcu, “Deniz mevsimi ve güneşin halen hüküm sürdüğü bu günlerde kişilerin en büyük kaygısı kışın alınan kilolardan kurtulamamak oluyor. Bunun için ‘mucize diyet’ adı altında karşımıza çıkan ve uzun vadede etkili olmayan, vücutta tahribata sebep olan beslenme programlarından kaçınılmalı. Bunun yerine, kişilerin yaşam biçimi ve beslenme alışkanlıklarına uygun düzenlenmiş, dengeli ve sağlıklı, düzenli kilo kaybını sağlayan diyet programlarını takip etmek sağlığı korumak açısından çok önemli” dedi.

Kilo vermeye karar verdikten sonra genel bir sağlık kontrolünün ardından, yaş, kilo, boy, aktivite düzeyi ve beslenme alışkanlıklarına göre kişiye özel bir diyet programının uygulanması gerektiğini belirten Mumcu, sağlıklı kilo vermek için 7 basit öneride bulundu:

SAĞLIKLI KİLO VERMEK İÇİN BUNLARI YAPIN

  • Düzenli aralıklarla yemek yiyin, öğün atlamayın. Porsiyon kontrolü için yemeklerinizi mümkün olduğunca küçük tabaklarda tüketmeye özen gösterin.
  • Yemek yerken acele etmeyin, iyice çiğneyin. Unutmayın, tokluk hissi mideden beyne yaklaşık 20 dakikada ulaşır.
  • Kahvaltı, gün içinde kendinizi aç ve yorgun hissetmemeniz için atlanmaması gereken en önemli öğündür.
    Yatmadan en az 2 saat öncesinde de yemek yemeyi bırakmalısınız.
  • Basit karbonhidratlı ve şekerli besinler yerine, kan şekerini düzenleyen ve stres seviyesini azaltmaya yardımcı olan doğal ve işlenmemiş gıdaları, tam tahıllı ekmek, makarnalar, bulgur, kuru baklagiller, taze sebze ve meyve gibi lifli besinleri tüketmeye özen gösterin.
  • Vücutta oluşan zararlı maddelerin atılması ve bağırsak sağlığı için günde en az 2 litre su tüketmeye özen gösterin.
  • Düzenli egzersiz ve uykunun da zayıflama üzerinde olumlu etkileri var. Karanlık bir odada 7-8 saatlik düzenli gece uykusu, vücudumuzdaki tüm faaliyetleri düzene koyan bir dinlenme sürecidir. Metabolizmayı hızlandırmak için haftada en az 3 kez ve 30-45 dakika süreyle düzenli fiziksel aktivite yapmak ihmal edilmemelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir