MİLANO’DA MODAYA ‘ANOREKSİYA’ PROTESTOSU

Çıplak eylemciler olarak tanınan Femen üyeleri, bu kez sıfır beden mankenlerin gençler arasında “anoreksiya”nın yaygınlaşmasına neden olmasını protesto etti.Polis, Femen üyelerine sert müdahalede bulundu.

Üstsüz eylemleriyle tanınan Ukraynalı kadın hakları örgütünün bu defaki adresi, moda günlerine ev sahipliği yapan İtalya’nın Milano kentiydi.

Femen üyeleri Versace’nin 2012 sonbahar-kış defilesi öncesinde eylem yaptı.

Eylemciler, sıfır beden mankenlerin gençler arasında anoreksiyanın (yeme bozukluğu) yaygınlaşmasına neden olmasını ve tek tip kadının dayatılmasını protesto etti.

“Moda eşittir faşizm”, “Anoreksiya” yazılı dövizler taşıyan Femen’e polisin müdahalesi sert oldu.

Anoreksiya Nedir?:  Özellikle genç kadınlarda görülebilen, yemek yememek, çok az uyumak, buna rağmen çok aktif olmakla beliren psikolojikbozukluk.

Bu hastalık genellikle ergenlik döneminde, nadiren de erişkin çağında başlar. Çok genel olarak denebilir ki, aşırı zayıflama tutkunu her bireyde oluşabilir.

Bu durum genellikle kişinin çok şişmanladığı kanısı ile mübalağalı bir şekilde rejim uygulaması ile başlar, önceleri kontrol edilebilen iştah bir süre sonra yok olur ve zayıflama normal ölçüleri aşar. Çağın hastalığı olarak adlandırılan yeme bozukluğu sendromu olan ‘Anoreksiya Nervoza’, sadece genç kızlarda değil, artık erkeklerde de görülüyor. Tedavisi zor olan vakalarda hayatî tehlike söz konusudur.

Ayrıca anoreksiya yoğun psikolojik sorun yaşayanlarda da görülebilir. Diyet yapma, kilo verme takıntısı olmayan insanlarda dahi çok problemli bir hayat yaşama evrelerinde yeme bozukluğu söz konusudur. Ailevî, okul, iş, veya duygusal konularda çöküntü yaşayanlar yemek yemeyi reddeder, zorla yediği takdirde çıkarır. Sonuç olarak kısa vadede çok kilo kaybetme söz konusudur ve bu hastalığın bütün etkilerini yaşarlar. Sorunların çözülmesiyle birlikte yeme sorunları da ortadan kalkar; ancak bu evre içerisinde ciddi ve kalıcı fizyolojik sorunlar yaşayabilirler.

Tanı ölçütleri:

  • Kişinin normal kilosunu kabul etmemesi
  • Kilo almaktan ve şişmanlamaktan aşırı korku duyma
  • Beden algısında bozukluk gözlenmesi
  • En az 3 ay menstürasyon görmemesi

Wikipedia

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir