MEYVE VE SEBZEDE KÜNYE DÖNEMİ GELİYOR

meyve-sebze

Meyve-sebzeye ‘künyeli’ güven.

 

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Yeni Hal Kanunu ile ilgili önemli bilgileri açıkladı. Buna göre; üründe künye uygulaması gıda güvenliği açısından zorunlu oluyor. Üreticinin doğrudan tüketiciye ulaşması sağlanıyor.

 

Üründe künye uygulaması kapsamında; tüccarlar, satışa sunulan malların izlenebilirliğine yönelik bilgileri içeren künyeleri, malların üzerinde ya da kap veya ambalajlarında bulundurmakla yükümlü oluyor.

 

Bu künyeler sayesinde tüketicilerin özellikle ürünün üretim yeri ve tazeliği konusunda bilgilendirilmesi sağlanıyor. Uygulamayla malların gıda güvenilirliğine yönelik daha etkin bir takip mekanizması oluşturulması amaçlanıyor.

 

Yeni Hal Kanunu’nda üreticiler açısından faydalı olan bir diğer uygulama da toptancı hallerindeki işyerleri ile semt pazarlarındaki satış yerlerinin en az yüzde 20′sinin üretici örgütlerine ve üreticilere ayrılması. Bu uygulama sayesinde de üreticinin doğrudan tüketiciye ulaşması hedefleniyor.

 

Yani uygulama kapsamında; üretici tarlasında yetiştirmiş olduğu ürünleri, kentte ayrılan satış yerlerine getirecek. Burada tüketici konumundaki vatandaş, üreticiyle doğrudan alışveriş yapabilecek.

 

Vatandaşı koruyan yeni kanunun getirmiş olduğu uygulamalar sayesinde; sebze ve meyve ticaretinde daha sağlıklı bir sistem kuruluyor. Sektörde hesap verilebilirlik ve saydamlık sağlanıyor.  Kayıt dışılık önlenerek vergi gelirlerinin artırılması hedefleniyor.

 

Bu arada bakanlığın paylaştığı bazı veriler şöyle; Türkiye’de yıllık 27,5 milyon ton sebze, 17,2 milyon ton da meyve üretiliyor. Mevcut sistemde toplam üretimin yüzde 25′i sofraya ulaşamadan zayi oluyor. Bu da, 15 milyar liralık bir ekonomik kayba denk geliyor.

 

1 Ocak 2012′de yürürlüğe giren hal kanunuyla getirilen web tabanlı ‘ürün kayıt sistemi’ sayesinde kaybın azalması bekleniyor.

 

Büyüyentürkiye.com

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir