MEYVE VE SEBZE TÜKETİMİ KANSERE YAKALANMA RİSKİNİ AZALTIYOR

Türkiye Meme Vakfı Başkanı Can Gürbüz, meme kanseri ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Gürbüz, Türkiye’de kadınlarda en sık görülen kanser türünün meme kanseri olduğunu ifade etti.

Gürbüz, kanserle mücadelede beslenmenin önemli olduğunu, sebze ve meyve tüketiminin kansere yakalanma riskini azalttığına dikkat çekti.

 

Meme kanserinin sosyoekonomik düzeyi yüksek olan kadınlarda daha fazla görüldüğüne dikkati çeken Gürbüz, bu nedenle bilinçlendirme çalışmalarında esas hedef kitleyi de bu grup kadınların oluşturduğunu ve bu kesime ulaşmanın daha kolay olduğunu söyledi.

“ARTIK 20’Lİ YAŞLARDA BİLE MEME KANSERİNİ GÖREBİLİYORUZ”

Meme kanserinde ileri yaşın önemli bir risk faktörü olduğunu vurgulayan Gürbüz, yeni meme kanseri tanısı konan kadınların yüzde 70’inin, 50 yaş üzerinde olduğunu bildirdi.

Ancak son yıllarda meme kanseri görülme sıklığının daha genç yaşlara kaydığına dikkati çeken Gürbüz, “Artık yirmili yaşlarda bile görebiliyoruz. Bu nedenle 20 yaşını geçen her kadının adetinin bittiği dönemde kendisini muayene etmesini ve 40 yaşına kadar 3 yılda bir kez uzman bir hekime muayene olmasını öneriyoruz. 40 yaşından itibaren her yıl mamografi çektirmesini ve uzman bir hekime muayene olmasını öneriyoruz” dedi.

meme_kanseri

KANSER RİSKİNİ AZALTMAK İÇİN

Meme kanseri ile beslenmenin önemli ilişkisi bulunduğuna işaret eden Gürbüz, bol sebze ve meyve ağırlıklı beslenmenin, riski azalttığını, ağır yağlı

yiyeceklerden uzak durulmasının önerildiğini aktardı.

Günlük gıda alımına C vitamini, betakaroten gibi antioksidanların eklenmesinin koruyucu etkisi olduğu ileri sürüldüğünün altını çizen Gürbüz, şu tavsiyelerde bulundu:

“Öncelikle besinlerimize dikkat etmeliyiz. Tüm meyve ve sebzeleri çok iyi yıkamalıyız. Yemeklerin pişirilme şekli de önemli. Izgara ve kızartma gibi yüksek ısıda pişirilme bazı kimyasal maddelerin ortaya çıkmasına neden olmakta ve kanser gelişme riskini artırmaktadır. Bu nedenle haşlama besinler tercih edilmeli. Yapılan çalışmalarda yemeklerde zeytinyağının kullanılmasının meme kanseri riskini azalttığı gösterilmiştir. Alkol alınıyorsa bırakılması önemli. Yoğun egzersiz ve jimnastik yapan kadınlarda meme kanseri riskinin azaldığı gözlenmiştir. Tüm bu önlemlerle meme kanseri riski yüzde 40-50 oranında azaltılabilmektedir”

Haberin Tamamı İçin: http://www.hurriyet.com.tr/saglik-yasam/25202310.a…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir