MENOPOZ VE KANSER İÇİN KIZIL YONCA

menopoz

Menopoza ve kansere kızıl yonca tedavisi

Kızıl yonca bitkisinin yararları saymakla bitmiyor. Kadınlarda rahim kanseri ve menopoz, erkeklerde ise prostat kanseri tedavisinde önemli rol oynuyor
Kızıl yonca (Red Clover), sadece Çinliler tarafından değil, hemen hemen tüm doğal sağlık uzmanlarınca da sıklıkla kullanılan bitkisel ilaçlardan biridir. Bitki; Kuzey Batı Afrika, Asya ve Avrupa’nın tarlalarında yetişir. Otsu nitelikler taşıyan, çok yıllık bir bitki olan kızıl yoncanın, ilginçtir ki yapraklarının rengi kırmızı değil; koyu pembedir. Kızıl yoncanın yararları da saymakla bitmez. Kızıl yonca; kadınlarda rahim kanseri ve menopoz tedavisi için kullanılan birçok bitkisel ilacın da içeriğinde bulunmaktadır. Ayrıca bitki, prostat sağlığı için de erkeklere önerilmeye başlanmıştır. İşte kızıl yoncayla ilgili merak edilenler…

C VİTAMİNİ İÇERİR
Kızıl yonca, genelde bitkinin toprak üstü bölümünde oluşur. Çiçek, yaprak ve çiceğin tohumlarını içerir.
Kızıl yonca, genelde çiftlik hayvanlarının otlama malzemesidir.
Bitkinin toplam yüzde 76’sı karbonhidrat, yüzde 11’i protein ve yüzde 10’u liftir. Ayrıca C ve E vitamini, niasin, kalsiyum, fosfor, potasyum ve magnezyum gibi mineraller de içerir.
Kızıl yonca, soya gibi çok miktarda fitoöstrojenik (bitkisel hormon) bileşikler içerir. Bunlar; kumestrol, küçük miktarlarda genistein ve biyokanindir. Yapılan bazı araştırmalar, her iki bitkinin biyokanin A ile genisteinle benzer özelliklere sahip olduğunu göstermektedir.

ÇOK ÖNEMLİ BİR BİTKİ
Kızıl yoncayla ilgili yapılan araştırmalar; başta göğüs ve prostat kanseri olmak üzere bitkinin kanser önlemedeki olası rolüyle ilgili bilgiler vermektedir.
Kızıl yoncanın spesifik izoflavonları (antioksidanları) ile ilgili olarak sadece laboratuvar verileri mevcut olup, kumestrol ya da biyokanin A ile ilgili insanlar üzerinde bir klinik çalışma yoktur.
Fitoostrojenlerin, zayıf östrojenik aktiviteleri olduğu eski varsayımdır. Şimdi çürütülmektedir.

MEME KANSERİNDE KORUYUCU OLABİLİR!
Göğüs kanseri: Kızıl yonca içeriğindeki genistein, kumestrol ve biyokanin A, meme kanseri olanlar için tehlikeli olabilir, dikkatli kullanılmalıdır. Ancak meme kanseri olmayanlarda koruyucu etki gösterebilir.

PSA SALIMINI AZALTIR
Prostat kanseri: Kızıl yonca, bir androjene yanıt veren prostat kanseri hücre hattında biyokanin A, düşük konsantrasyonlarda testosteronun PSA üretimi üzerindeki etkisine karşı, prostata spesifik antijen (PSA) düzeyini düşürmüştür. Ayrıca testosteronla uyarılmış PSA salımını da azaltmıştır.

HAMİLELERE ÖNERİLMİYOR!
Fitoostrojen içeriği nedeniyle, hamilelik sırasında kızıl yonca önerilmemektedir.
İzoflavonların güvenli dozlarının üst sınırı varsa da bilinmemektedir.
Kızıl yonca da bazı yeşil sebzeler gibi antikoagülen etkili kumarinleri içermektedir.

ÂDET DÖNEMİNİ DÜZENLER
Warfarin gibi ilaç almakta olan hastalar, kızıl yonca içeren gıdalardan kaçınmalıdır.
Güvenlik, dozaj ve etkinliğiyle ilgili sonuca götürücü bulgular; eksik ve bileşiklerinin göğüs kanseri hücresi büyümesini çoğalttığı bildirilmiş olduğundan, kanserin tedavi ve önlenmesinde kızıl yonca kullanımı önerilmemektedir. Aynı zamanda dengesiz âdet görenlere faydalı olduğu ortaya çıkmıştır.

Prof.Dr.Erkan Topuz / Günaydın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir